Potrestá Trump své oponenty? Chce jim sebrat prověrku

Zahraničí
23. 7. 2018 21:56
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump zvažuje odebrání bezpečnostní prověrky nejméně šesti bývalým pracovníkům zpravodajských služeb a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Všechny osoby, které by o prověrku mohly přijít, patří k prezidentovým kritikům.

Postiženým by podle Sandersové mohl být bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan, který po rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady. Dále mluvčí jmenovala bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, bývalého ředitele Národní agentury pro bezpečnost Michaela Haydena, bývalého ředitele zpravodajských služeb Jamese Clappera, bývalou bezpečnostní poradkyni Bílého domu Susan Riceovou a bývalého zástupce šéfa FBI Andrewa McCabea.

"Neopodstatněná obvinění"

Tito lidé podle Sandersové "vznášeli vůči prezidentovi neopodstatněná obvinění" a "politizovali a v některých případech i zpeněžili" skutečnosti vyplývající z jejich služebního postavení a z bezpečnostní prověrky.

Republikánský senátor Rand Paul na twitteru obvinil Brennana, že "vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím k útokům na Donalda Trumpa". Vyzve prý prezidenta, aby Brennanovi, který v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC, prověrku odebral.

Skutečnost, že šest jmenovaných osob má bezpečnostní prověrku i po odchodu ze státních služeb, podle amerických médií znamená, že stále mají přístup k utajovaným skutečnostem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Niall Carson

Další čtení

V Ženevě budou o mírovém plánu jednat zástupci EU, Británie, USA a Ukrajiny

Zahraničí
23. 11. 2025

Slovenská vláda chce novým zákonem ovládnout další úřad, opozice to kritizuje

Zahraničí
23. 11. 2025

Trump po kritice spojenců připustil, že jeho plán pro Ukrajinu není finální

Zahraničí
22. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV