Těžaři z BP začali ucpávat ropný vrt v Mexickém zálivu
26.05.2010 16:10 Aktualizováno 26.05. 20:28
Ropná společnost BP začala pomocí speciálního bahna ucpávat poškozený ventil ropného vrtu na dně Mexického zálivu. Zatím není jasné, jak dlouho tato operace potrvá. Americký prezident Barack Obama ale upozornil, že není jisté, zda se vrt skutečně ucpat podaří. Surovina uniká z vrtu už pět týdnů a ropná skvrna způsobila ekologickou havárii v deltě Mississippi.
Ministr vnitra USA Ken Salazar prohlásil, že celý proces bude sledovat. Nevěděl však, kdy budou práce dokončeny. "Záleží to na tom, na jaké potíže (BP) narazí během práce," řekl. Společnost chce do ventilu, který je v hloubce 1500 metrů, pod tlakem napumpovat speciální bahno o hustotě dvakrát větší než voda. Poté by měla celý vrt zabetonovat.
ČTĚTE TAKÉ: Přes Obamův zákaz úřady v USA nadále povolují těžbu
USA: naděje v čase katastrofy, BP odčerpává ropu
Tato procedura se osvědčila v ropných vrtech na Blízkém východě, nikdy se ale nezkoušela v podobné hloubce jako nyní. Experti z těžebních firem dávají pokusu padesátiprocentní šanci na úspěch, BP hovoří o 60 až 70 procentech. "Pokud to bude úspěšné - a to není jisté - může to výrazně snížit nebo zastavit únik ropy do Mexického zálivu z mořského dna," řekl Obama.
Pokud by se pokus o ucpání vrtu nezdařil, BP se bude snažit znovu nad poškozený vrt umístit kontejner, jehož prostřednictvím by unikající ropu odčerpávala do tankeru. V posledních dnech k tomu využívala trubku zasunutou přímo do ventilu, dařilo se jí ale odčerpat jen asi čtvrtinu z přibližně 800 tisíc litrů suroviny, která z vrtu denně vytéká. Zbytek se dostal do moře.Souběžně s pokusem o ucpání vrtu shora se připravují i dva pokusy o jeho zabetonování odspodu.
Těžební plošiny hloubí dva vrty, které by se měly na ten poškozený napojit pod mořským dnem. Následně by se jimi vstříkl do dna beton, který by zastavil další únik ropy. Podle odborníků ale vrty nebudou hotové dřív než začátkem srpna.
Obama slíbil, že jeho administrativa neustane s tlakem na ropný koncern, dokud se situace kolem ropné skvrny nevyřeší. "Nedáme si pokoj, dokud nebude vrt uzavřen, životní prostředí dáno do pořádku a úklidové práce zcela dokončeny," řekl. Uvedl také, že ropná havárie ukazuje na potřebu začít hledat pro USA alternativní zdroje energie.
Obří únik ropy způsobil výbuch těžební plošiny Deepwater Horizon 20. dubna. Ropná skvrna ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Těžká ropa se už rozlila do ekologicky citlivých mokřadů v deltě Mississippi. Na americkém pobřeží také bylo nalezeno přes 300 ptáků uhynulých kvůli ropě, téměř 200 mrtvých nebo umírajících mořských želv a 19 delfínů.Podle Bílého domu půjde zřejmě o největší ekologickou katastrofu svého druhu v dějinách Spojených států. Překonala by tak i havárii tankeru Exxon Valdez u břehů Aljašky v roce 1989.
Foto: BP a ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.