Až dvě stě mrtvých, včetně více než dvou desítek lidí na zemi, si pravděpodobně vyžádala úterní havárie brazilského letadla při přistávacím manévru na letišti v Sao Paulu.
Fotogalerie zde
Záchranáři vyjádřili přesvědčení, že zřejmě nejhorší letecké neštěstí v dějinách Brazílie nemohl přežít nikdo ze 176 lidí na palubě stroje domácí letecké společnosti TAM.
"Máme tu dvě stě mrtvých," citovaly světové agentury noční informaci velitele hasičů Manuela Antonia da Silvy Arauja starostovi Sao Paula Gilbertu Kassabovi.
"Bylo mi řečeno, že teplota uvnitř letadla byla tisíc stupňů Celsia, takže šance na to, že by tam někdo mohl přežít, je prakticky nulová," citovala agentura AP prohlášení guvernéra státu Sao Paulo Josého Serry k novinářům.
Brazilské úřady ráno oznámily, že zatím bylo z vraku letadla vyproštěno 25 ohořelých těl. Dalších 15 lidí z těch, kdo byli dopadem stroje zasaženi na zemi, prý zemřelo buď na místě, nebo po převozu do nemocnice.
Pokud se počet obětí potvrdí, bude to nejhorší letecké neštěstí v dějinách Brazílie a už druhá velká letecká havárie za necelý rok. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva svolal ještě v noci své ministry na krizovou schůzku v hlavním městě Brasília a vyhlásil v zemi třídenní státní smutek.
Letadlo brazilské letecké společnosti TAM se 176 lidmi na palubě havarovalo v úterý ve 23.45 SELČ při přistávacím manévru na letišti Congonhas v brazilské hospodářské metropoli Sao Paulu. Airbus A320 na vnitrostátním letu z jihobrazilského Porto Alegre do Sao Paula nezvládl zastavení na vlhké dráze, přeletěl ve výšce pouličního osvětlení sousední rušnou silnici a narazil do čerpací stanice a správního střediska svého dopravce.
Ve středisku pracovalo při nárazu až dvě stě lidí
V okamžiku nehody v budově údajně pracovalo kolem 200 osob. Po nárazu vzplanul na místě velký požár. Uvedly to světové agentury s odvoláním na informace správy letiště. Ještě čtyři hodiny po havárii šlehaly plameny po obvodu celé budovy do výše dvou pater.
Přesné příčiny neštěstí nejsou zatím známy. Objevena už nicméně byla černá skříňka letounu. Zatím se však neví, zda se z ní expertům podaří získat potřebné potřebné informace. Společnost TAM potvrdila nehodu svého stroje a sdělila, že na jeho palubě bylo 155 cestujících, 15 pracovníků společnosti a šestičlenná posádka. Nezveřejnila však dosud seznam cestujících, jehož se rozhořčeně domáhají šokovaní příbuzní možných obětí u přepážek společnosti TAM.
Zpravodajská televize Globo přinesla záběry ocasu letadla trčícího z hořící budovy a hasičů, kteří se snaží uhasit plameny. Na místě havárie je nasazeno 20 hasičských jednotek. Části budovy se zřítily, byla slyšet i řada explozí. Mezi obyvateli čtvrti Moema, v níž se letiště nachází, propukla panika. Už v říjnu 1996 se na tuto čtvrť krátce po startu z letiště Congonhas zřítil stroj společnosti TAM. Tehdy zahynulo všech 90 cestujících a šest členů posádky, kromě nich ještě tři lidé na zemi.
Zaměstnanec společnosti TAM Elias Jesus, který šel v blízkosti místa nehody právě v okamžiku havárie, řekl agentuře AP, že letadlo explodovalo mezi čerpací stanicí a obchodem.
"Zčista jasna jsem uslyšel silnou explozi a země pod mýma nohama se otřásla," vylíčil Jesus. "Podíval jsem se nahoru a uviděl jsem velkou ohnivou kouli a pak jsem ucítil zápach petroleje a síry."
Nehoda se stala za hustého deště, informuje agentura AP. V této souvislosti připomíná, že kritici už léta varovali před možností takové havárie na tomto letišti, protože jeho přistávací dráha je příliš krátká pro velká letadla přistávající na mokrém povrchu. Federální soud v únoru nakrátko zakázal starty a přistání velkých letadel na letišti Congonhas z bezpečnostních důvodů. Odvolací soud však zrušil zákaz vztahující se na tři typy letadel s odůvodněním, že je příliš tvrdý a měl by těžké ekonomické dopady. Neshledal prý k takovému opatření dostatečné bezpečnostní důvody.
Úterní havárie se stala deset měsíců po dosud nejhorším leteckém neštěstí v dějinách Brazílie. Loni v září se boeing společnosti Gol srazil nad amazonským deštným pralesem s malým letadlem Legacy. Letadlo se 155 lidmi na palubě se zřítilo do pralesa, pád nikdo z cestujících ani členů posádky nepřežil. Menšímu stroji Embraer Legacy se podařilo nouzově přistát na vojenské základně Cachimbo, šest cestujících včetně pilota vyvázlo bez zranění.
Letos v červnu obžaloval brazilský federální soudce dva americké piloty menšího stroje a čtyři brazilské dispečery z neúmyslného zabití. Obvinění svou vinu popřeli a připsali ji kontrolorům letu, protože oba stroje nechali letět na stejné letové dráze. Poukázali také na další problémy - "dírami" v radarovém krytí počínaje až po neschopnost některých brazilských dispečerů mluvit jasně angličtinou, která je jazykem mezinárodního letectví.
Foto: ČTK/AP