Voják <span>dostal doživotí</span> za masakr irácké rodiny

Zahraničí
22. 5. 2009 15:05
Steven Green na cestě k soudu. Vyslechl si doživotní rozsudek.
Steven Green na cestě k soudu. Vyslechl si doživotní rozsudek.

Steven Green na cestě k soudu. Vyslechl si doživotní rozsudek.Bývalý americký voják, kterému za vyvraždění irácké rodiny hrozil v USA trest smrti, stráví zbytek života ve vězení. Jak informují americká média, nemohla se porota na nejvyšším trestu pro nyní 24letého muže jednomyslně shodnout. V Iráku rozsudek způsobil rozhořčení, Iráčané si přejí opakovaný proces a trest smrti.

"Je to ta lepší ze dvou špatných voleb," okomentoval rozhodnutí poroty otec bývalého vojáka. Bratr považuje rozsudek za spravedlivý.

Steven Green v březnu 2006 spolu s dalšími vojáky znásilnil čtrnáctiletou Iráčanku Abír Džanabíovou. Potom zavraždil její rodiče a šestiletou sestru, následně i ji samotnou.

ČTĚTE TAKÉ: USA: Voják odsouzen za znásilnění a vraždy v Iráku
                        Americký voják zastřelil na základně v Iráku pět kolegů

Ostatní vojáci, kteří se na tomto hrůzném incidentu podíleli, byli vojenským soudem odsouzeni k mnohaletému vězení a svědčili proti Greenovi. Ten byl souzen civilním soudem, protože před svým zatčením byl z armády propuštěn.

Rozsudek nad Greenem formálně vynese soudce začátkem září. Je to doživotí bez možnosti prominutí zbytku trestu po odpykání jeho části. Porota zvažovala i trest smrti a jednala o něm ve dvou dnech dohromady deset hodin, ale jednomyslně se na něm neshodla.

Vojín Green na policejní fotografii."Přejeme si, aby byl proces zopakován a aby byl vynesen rozsudek smrti," řekl vůdce vlivného kmene Džanabíů z Mahmúdíji, kde byl zločin spáchán.

Nekvalitní velení

Greenův obhájce vojákovu vinu nikdy nepopíral, ale hájil ho tím, že měl Green za sebou mimořádně hrůzné zkušenosti z bojů v trojúhelníku smrti, jak se říkalo oblasti jižně od Bagdádu obývané sunnity i šíity. Americká armáda tam prý tehdy přišla o mnoho lidí a vojáci postrádali kvalitní velení. Green měl v době útoku za sebou šest měsíců služby v Iráku.

Podle jednoho z obhájců Darrena Wolffa Green dvakrát nabídl přiznání, ale ministerstvo obrany to kvůli mezinárodnímu tlaku a sledovanosti v Iráku pokaždé zamítlo. Přiznání v USA ovlivňuje délku trestu.

Irácký sunnitský poslanec Sálim Abdalláh se domnívá, že měl Green dostat trest smrti. "Měl být souzen v Iráku a iráckým soudem, protože se to stalo v Iráku," prohlásil.

"Iráčan by jako terorista dostal trest smrti"

V době, kdy byly vraždy spáchány, podléhali Američané výhradně americké justici, i když se něčeho dopustili v Iráku. Nová americko-irácká bezpečnostní smlouva, která platí od letošního roku, ale umožňuje postavit vojáky před irácký soud, pokud se dopustí trestného činu mimo službu a území vojenské základny.

Bagdádský sunnita Tárik Daúd se podivil nad tím, že je pro americkou justici "irácká krev tak bezcenná, když vynese doživotí nad někým, kdo zavraždil rodinu a znásilnil a zabil jednu z dcer". Pro šíitského učitele Hajdara Kaduma z Bagdádu je rozsudek "výsměchem právu Iráčanů". "Kdyby totéž učinil Iráčan příslušnici americké armády, považovali by ho za teroristu a dostal by smrt," řekl.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavní byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ