Oficiální volební výsledky v Iráku sice ještě nejsou k dispozici, přesto se ale dá bezpečně předvídat, že Bagdád čekají úporná koaliční jednání.
Premiér Núrí Málikí sice své konkurenty setřásl, kromě něj tu ale jsou i další vítězové - a jen málo ochoty ke kompromisům.
A co povolební vyjednávání ještě navíc komplikuje, je skutečnost, že většině stran jde méně o politický program než o to, kolik lukrativních postů dokážou svým přívržencům přihrát pro příští legislativní období. A jak pokojnou cestou odstranit z vlády strany s těsnými vazbami na Írán, které mají stále ještě úderné milice - na to se dosud ještě nikdo neodvážil nahlas pomyslet.
ČTĚTE TAKÉ: Volby v Iráku: nezahalené kandidátky a nákup hlasů
Po osudových volbách Iráčané napětím ani nedýchají
Pozorovatelé v Iráku proto zatím nejsou ve svých prognózách tak pozitivní jako americký prezident Barack Obama, který volby vychválil jako "milník". "Uvidíme, co se stane, až budou oznámeny oficiální výsledky. Mnozí lidé tady mají obavy, že poražení výsledek neuznají. Už si zvykli na své posty a privilegia," řekl den po hlasování irácký televizní reportér. Stejně jako on se mnozí další Iráčané nyní strachují, že by se poražené strany mohly pokusit výsledky zfalšovat - nebo násilím svrhnout vládu, v níž nebudou zastoupeny.
Dokonce i zástupcům stran, které v neděli dobře obstály, vázne vzhledem k očekávaným těžkostem při koaličních jednáních jásot v krku. Nebude asi snadné najít mezi ostatními vítězi voleb spojence, "protože přece chceme konečně vybudovat moderní stát," říká sunnitský poslanec Mustafá Hiti ze sekulární Irácké národní dohody (INA).
Jeho strana se v předvolebním boji nabízela Iráčanům jako alternativa k náboženským šíitským stranám, které v minulých letech umístily na ministerstvech mnoho zbožných šíitů. "Je už neuvěřitelné, že ženy v závojích a muži v turbanech jsou dnes předními úředníky," dal průchod své nevoli jeden z voličů INA.
Také kurdské Hnutí pro změnu (Goran), další pravděpodobný nováček v parlamentu, zrovna tak přesně neví, s kým by případně mohlo nalézt společné zájmy. "Dosud jsme se ještě nerozhodli pro žádnou koalici s jinou stranou, teprve vyčkáváme," prohlašuje její mluvčí Muhammad Tavaffuk Rahím.
Vláda zcela bez Kurdů by sice byla ryze početně možná, arabské strany však vědí, že by to popohnalo kupředu odštěpení beztak už dalekosáhle autonomních kurdských provincií na severu. A v jednom bodě jsou všechny arabské strany zajedno: odpovědnost za zhroucení státu, který diktátor Saddám Husajn kdysi držel pohromadě železnou rukou, na sebe nechtějí vzít.
Foto: ČTK/AP