Armáda Spojených států zahájila intenzivní výzvědnou operaci na korejském poloostrově poté, co se objevily zprávy, že se izolovaný totalitní stát chystá testovat své rakety středního doletu poblíž horké mořské hranice s Jižní Koreou.
Armádní mluvčí potvrdil britskému deníku The Times, že nespecifikované "pozorovací jednotky (pravděpodobně i výzvědné satelity a pozorovací letadla operující z velkých výšek) byly přesunuty na své současné pozice poté, co byly zpozorovány nezvyklé pohyby lodí v oblasti.
Jihokorejské úřady potvrdily, že čínské rybářské lodi náhle zmizely z oblasti kolem severozápadního pobřeží Korejského poloostrova. Pravděpodobně dostaly včasné varování před testovacím cvičením odpalování raket.
Severní Korea pravidelně cvičí odpalování raket loď-loď s krátkým doletem, které samy o sobě nepředstavují hrozbu pro její sousedy. Ale načasování tohoto testu je provokativní, vzhledem k nedávnému odmítnutí všech smluv s Jihem a blížící se návštěvě Hillary Clintonové ve východní Asii.
„Sledujeme události všemi prostředky, které máme k dispozici," říká mluvčí amerického velení v Pacifiku, major Bradley Gordon. „Máme v oblasti všechny druhy senzorů. Ale neřeknu nic k tomu, jaké či kde jsou."
Ministryně zahraničí Clintonová řekla na adresu severokorejské vlády, že její nedávné výhrůžky a vojenské provokace jsou neakceptovatelné, a slíbila probrat tento problém s vůdci Japonska, Jižní Koreje, Indonésie a Číny. Příští týden se do oblasti vydá na svou první zahraniční cestu.
"Vím o tom, že ostatní členové šestistranných rozhovorů jsou severokorejským postojem několika posledních týdnů znepokojeni," řekla ve Washingtonu. "Severní Korea musí pochopit., že všechny země východní Asie jasně vyjádřily, že její jednání je neakceptovatelné."
Minulý týden jihokorejské úřady zveřejnily zprávy o tom, že jejich severní sousedé připravují mnohem významnější raketový test. Chtějí prý vypálit raketu Taepodong 2, zbraň dlouhého doletu s potenciálem přeletět Pacifik a dosáhnout západního pobřeží USA. Satelity vyfotografovaly velký válcovitý objekt, jak cestuje po železnici směrem k severokorejským testovacím zařízením.
Severokorejci vypálili předchozí verzi Taepodongu v roce 1998. V roce 2002 se Taepodong 2 rozpadl chvíli po startu. Ani úspěšný start rakety by však neznamenal pro Spojené státy a jejich spojence okamžitou hrozbu.
"Od prvního pokusu o vypuštění rakety, která letěla jen několik minut, je dolet rakety Taepodong 2 velice diskutabilní," řekl americký ministr obrany Robert Gates včera ve Washingtonu. "Zatím je velice, velice krátký."
Start tak masivní rakety vyžaduje několik týdnů příprav. Severokorejská vláda se tedy může rozhodnout vyvinout tlak na Hillary Clintonovou tím, že bude vypouštět menší rakety blízko hranic s Jihem. Mořská hranice byla v letech 1999 a 2002 dějištěm několika ozbrojených incidentů.
Foto: Reuters, AP