Severní Korea v období mezi 10. a 22. prosincem vypálí raketu dlouhého doletu. Dle oznámení Pchjongjangu raketa vynese na oběžnou dráhu družici, o což se KLDR neúspěšně pokusila už v dubnu. O tom, že se start připravuje, se spekuluje už nějakou dobu na základě satelitních snímků. Je na nich patrný přesun raketových částí na odpalovací základnu na severu KLDR.
Západní státy i Jižní Korea se obávají, že jde o zastřený test vojenské rakety dlouhého doletu. Soul už oznámil, že je novým testem hluboce znepokojen. Americké ministerstvo zahraničí v sobotu v prohlášení uvedlo, že vypuštění "satelitu" by bylo vysoce provokativním činem, který by ohrozil mír a bezpečnost v regionu a porušil rezoluce Rady bezpečnosti OSN namířené proti Pchjongjangu. Mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová upozornila, že se USA radí se svými spojenci o dalších krocích.
Předpokládá se, že test ještě znásobí napětí mezi oběma korejskými státy v době, kdy se v Jižní Koreji budou konat prezidentské volby. Naplánovány jsou na 19. prosince.Severní Korea se o test rakety Unha-3 pokusila v dubnu. Měla tehdy vynést na oběžnou dráhu komunikační družici, ale raketa krátce po odpalu explodovala. Severokorejský výbor pro vesmírnou technologii v sobotu oznámil, že příčina dubnového neúspěchu byla analyzována a pak vyrobena nová raketa. Odborníci však pochybují o tom, že by se závada dala v tak krátkém čase napravit.
V sobotním oznámení KCNA tvrdí, že raketa vynese na oběžnou dráhu monitorovací satelit. Bylo to podle ní přání bývalého vůdce Kim Čong-ila. Severokorejci si 17. prosince připomenou první výročí jeho úmrtí.
I tentokrát bude odpálena raketa Unha, což je korejský výraz pro galaxii. Dle stanice BBC tak KLDR pojmenovala verzi bojové mezikontinentální rakety Tepodong-2 určenou pro vesmírný program. Tepodong-2 má dolet několika tisíc kilometrů a KLDR na jejím vývoji pracuje s využitím čínské raketové technologie od konce 90. let. Mohla by jí zasáhnout i část území USA. Tato raketa ale zatím nebyla úspěšně testována.
Rada bezpečnosti OSN zavedla sankce vůči KLDR v roce 2006, po tamějším prvním testu jaderné bomby. Tyto sankce mimo jiné Severní Koreji zakazují testování balistických raket.
KLDR opět straší raketou dlouhého doletu. Svět ve střehu
Zahraničí
1. 12. 2012 12:45
Voják KLDR hlídá prostor u odpalovací rampy. V pozadí raketa Unha-3.
Autor: ČTK Foto: Profimedia