Mezinárodní humanitární pomoc obdržel tři týdny po ničivém cyklonu Nagris již asi jeden milion Barmánců z celkem 2,4 milionu lidí, které katastrofa zasáhla. Oznámila to dnes v Ženevě mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UNOCHA) Elisabeth Byrsová s tím, že mezinárodní pomoc v té či jiné formě došla asi ke 42 procentům potřebných.
"Poskytování pomoci je na dobré cestě," řekla Byrsová podle agentury AFP. Upozornila však, že mezinárodní humanitární organizace se s pomocí dostaly převážně jen k přeživším v bývalém hlavním městě Rangúnu a okolí. Větší část potřebných, asi dva miliony, však obývá nejhůře zpustošenou deltu řeky Iravadi.
V 15 okresech této provincie se mezinárodní pomoc dostala jen k asi 23 procentům osob postižených přírodní katastrofou. Z toho vyplývá, že asi 1,4 milionu lidí ještě nedostalo vůbec žádnou mezinárodní pomoc od doby, kdy cyklon Nagris ve dnech 2. až 3. května oblast zasáhl. Situace těchto lidí vyžaduje výrazně urychlit distribuci pomoci dřív, než přijdou monzumové deště, zdůraznila Byrsová.
Katastrofa si vyžádala podle junty asi 78 tisíc životů, podle mezinárodních odhadů ale na 130 tisíc. Dalších přibližně 2,4 milionu osob zanechala bez přístřeší a prostředků; na ně se nyní zaměřuje pozornost humanitárních organizací.
Distribuci mezinárodní pomoci postiženým umožnil ale až "ústupek" vládnoucí junty, která povolila vstup mezinárodních humanitárních pracovníků do země před čtyřmi dny. Juntu k tomu přimělo teprve jednání jejího předsedy generála Thana Šweie s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, který kvůli tomu Barmu navštívil. Šwei slíbil, že zahraniční organizace budou mít přístup i do delty řeky Iravadi, kam dosud cizinci nesměli.
Vojenská vláda dávala najevo, že by upřednostňovala mezinárodní pomoc v podobě finančních darů, s nimiž by pak sama disponovala. Škody způsobené cyklonem odhadla na 11 miliard dolarů (asi 175 miliard Kč).
Česko uvolnilo na pomoc obětem cyklonu v Barmě ve dvou etapách celkem deset milionů korun, ministerstvo zahraničí přitom má za úkol sledovat, aby pomoc byla využita co nejefektivněji.
Foto: AP, Reuters