Obama v Turecku: USA nejsou ve <span>válce s islámem</span>

Zahraničí
6. 4. 2009 16:55
Demonstrace proti Obamovi na okraji Ankary. Centrum je uzavřeno.
Demonstrace proti Obamovi na okraji Ankary. Centrum je uzavřeno.

Obama Turkům nabídl i pomoc v konfliktu s Arménii.Spojené státy nejsou ve válce s islámem. V tureckém parlamentu to dnes během své první návštěvy muslimské země prohlásil americký prezident Barack Obama. Jako už dříve i dnes řekl, že se těší na pomoc Turecka při budování mostů mezi muslimy a Západem, podpořil boj turecké vlády proti kurdským separatistům a vyzval Ankaru ke kontaktu s Arménií, s níž je dlouhodobě ve sporu.

Ve svém projevu v parlamentu Obama Turecko označil za důležitého spojence USA v mnoha oblastech, včetně boje proti terorismu. Vyzval k silnějším vazbám mezi Američany a muslimy. Teroristické skupiny, jako je al-Kajda, jsou podle něho extremisté, kteří nepředstavují širokou většinu muslimů. "Spojené státy nejsou a nikdy nebudou ve válce s islámem," zdůraznil Obama. "Vztah USA s muslimským světem se nesmí zakládat na protivenství vůči al-Kajdě," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Cirkus Obama míří do Ankary. Z ní je pevnost
                        Budoucí šéf NATO v Turecku hájil karikatury

Obama před poslanci také řekl, že Spojené státy podporují snahy Turecka stát se členem Evropské unie. Pro zapojení Turecka do EU se vyslovil i v neděli v Praze. Nicméně francouzský prezident Nicolas Sarkozy zopakoval, že je nadále proti vstupu této země do unie.

Obama v parlamentu Turky chválil, ale zmínil i ožehavá témata.

Turecko, které je v mnoha ohledech pro USA klíčový partner, je poslední etapa Obamovy týdenní zahraniční cesty. Během ní se zúčastnil vrcholných schůzek dvaceti největších hospodářských mocností (G20) v Londýně, Severoatlantické aliance ve Štrasburku a Kehlu a Evropské unie a Spojených států v Praze.

Po setkání s prezidentem Abdullahem Gülem šéf Bílého domu řekl, že vztahy obou zemí byly dosud definovány hlavně vojenskými a bezpečnostními hledisky, ale že teď musejí spolupracovat i při řešení světové hospodářské krize. USA jsou podle Obamy ochotny Turecku poskytnout další pomoc v boji proti separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK), která má základny v severním Iráku a kterou USA řadí k teroristickým organizacím.

Demonstrace proti USA v Ankaře.Obama také podpořil dialog mezi Tureckem a Arménií, které rozděluje hlavně pohled na masové vraždění Arménů Turky za první světové války. Arménie a ve shodě s ní také OSN a řada států je považuje za genocidu. Turecko tento termín rozhodně odmítá.

Obama v předvolební kampani řekl, že podpoří kroky Kongresu směřující k tomu, aby i USA formálně označily masakry Arménů za genocidu. Dnes řekl, že si za tímto vyjádřením stojí, ale slovu "genocida" se vyhnul.

Americký prezident ještě dnes v Ankaře bude jednat s předsedou vlády Recepem Tayyipem Erdoganem. Pak odletí do Istanbulu, kde v úterý návštěvu a celou cestu ukončí.

Turci považují jeho návštěvu a vůbec jeho zvolení za příležitost ke zlepšení vztahů s USA, které velmi poškodila americká invaze v Iráku za Obamova předchůdce George Bushe. Turecko má pro USA velký význam vzhledem ke svému postavení v muslimském světě, k sousedství s Irákem a Íránem, k možné roli prostředníka mezi Izraelci a Palestinci i jako země, přes kterou mohou vést do spojeneckých zemí plynovody alternativní k plynovodům přes Rusko. Turecko má také po USA druhou nejpočetnější armádu v NATO.

Demonstrace proti Obamovi na okraji Ankary. Centrum je uzavřeno.

Foto: ČTK/AP a Reurters

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ