Podle disidentky zmizelo za noc v Číně <span>10 tisíc Ujgurů</span>

Zahraničí
29. 7. 2009 19:36
Čínská policie čelí davu protestujících Ujgurů.
Čínská policie čelí davu protestujících Ujgurů.

Odkud vzala číslo 10 tisíc zmizelých Ujgurů, Kadírová nesdělila.Téměř 10 tisíc osob zmizelo za jednu noc v Urumči, správním středisku čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, při etnických nepokojích z počátku července. Prohlásila to dnes na tiskové konferenci v Tokiu exilová ujgurská politička Rebija Kadírová.

"Téměř 10 tisíc lidí v Urumči zmizelo během jediné noci. Kam se poděli Jsou-li mrtví, kde jsou? Jsou li zatčení, kde je drží?" vznesla otázku Kadírová, která obvinila Peking, že o tom mlčí.

Řada světových médií nicméně podotýká, že je nejasné, odkud číslo 10 tisíc zmizelých Kadírová vzala.

ČTĚTE TAKÉ: Ujguři mají jako muslimové nevýhodu, říká sinolog
                       
Co se skrývá za násilím v Sin-ťiangu?
                        Čínská vláda reaguje na Ujgury i krizi obdobně

Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že předvolalo japonského velvyslance v Pekingu, aby mu sdělilo "hluboké znepokojení" nad návštěvou ujgurské disidentky v Tokiu. Zároveň požádalo japonskou vládu, aby neprodleně podnikla opatření, která by zabránila Kadírové vést v Japonsku "separatistické akce".

Exilová politička a rezidentka Světového kongresu Ujgurů je v Japonsku druhý den na soukromé návštěvě. Tokijská vláda se snaží význam pobytu Kadírové v Japonsku bagatelizovat a vyjádřila naději, že nebude mít negativní dopad na japonsko-čínské vztahy.

Nepokoje v Sin-ťiangu propukly 5. července. Stáli v nich proti sobě muslimští Ujgurové, kteří tvoří relativní většinu obyvatelstva oblasti, a Číňané. Ve městě Urumči jsou už ale Ujgurové menšinou. Čínští Chanové tam tvoří přes 70 procent ze zhruba 2,7 milionu obyvatel.

Podle oficiálních čínských údajů při nich zahynulo 197 lidí, z toho 137 Chanů a 46 Ujgurů. Podle exilového Světového kongresu Ujgurů, který hovoří o čínské kolonizaci, při níž jsou potlačovány kultura a náboženství Ujgurů, možná přišly o život tisíce osob.

 

Čínská oficiální agentura Sin-chua uvádí, že během nepokojů a po nich bylo zadrženo 1 687 lidí, přičemž ale neuvádí jejich etnickou příslušnost.

Dvaašedesátiletá Kadírová, která žije od roku 2005 ve Spojených státech a řídí Světový kongres Ujgurů se sídlem v Mnichově, obvinila čínskou vládu, že chce "ujgurský lid rozdrtit".

Čínská policie odnáší zraněnou ženu v Urumči.Peking Světový ujgurský kongres obviňuje, že nepokoje podněcoval, a disidentku označuje za kriminálnici. Kadírová však jakékoli zapojení do nepokojů odmítá. "Odpovědnost leží na úřadech, které změnily zpočátku klidnou manifestaci v násilné nepokoje," řekla.

Kadírová rovněž vyzvala mezinárodní společenství, aby zahájilo vyšetřování násilností. Uvedla, že je překvapena a zklamána postojem americké vlády, a vyjádřila naději, že Spojené státy nezůstanou nečinné.

Disidentka v nedávném rozhovoru pro německý časopis Focus vyzvala americkou vládu, aby se angažovala ve prospěch Ujgurů podobně jako to již dělá pro obyvatele Tibetu.

Washington by například mohl otevřít konzulát v Urumči. Byl by to jasný signál Číně, že Spojené státy nejsou lhostejné k utlačování mého lidu," řekla.

Čínská policie čelí davu protestujících Ujgurů.

Foto: ČTK/AP a Reuters   

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ