Potřebujeme další detektory vln tsunami, nařídil prezident

Zahraničí
24. 12. 2018 11:27
Žena mez troskami svého domu, který zničila přívalová vlna.
Žena mez troskami svého domu, který zničila přívalová vlna.

Indonéský prezident Joko Widodo nařídil národní meteorologické agentuře nakoupit detektory schopné včas varovat obyvatele před vlnami tsunami. Řekl to novinářům při návštěvě ostrova Jáva, kde si víkendová přívalová vlna tsunami vyžádala nejméně 280 obětí a přes tisíc zraněných. Záchranáři stále hledají přeživší či mrtvé, vysoké vlny tam přitom hrozí až do středy, informovala agentura Reuters.

Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva, kde se stále pohřešují desítky lidí. Příčinou tsunami byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky, a právě proto nebyli obyvatelé včas varováni.

"Obvykle vlnám tsunami předchází zemětřesení, a proto nyní místní obyvatelé nebyli varováni, aby mohli včas uniknout," řekl prezident. Zároveň přiznal, že předvídat sobotní tsunami bylo nad schopnosti místních úřadů. Proto prezident nyní nařídil Meterologické, klimatické a geologické agentuře (BMKG), aby příslušná zařízení nakoupila.

Také šéfka MBKG Dwikorita Karnawatiová přiznala, že senzory agentury v místě nereagovaly, protože jsou schopné zaznamenat tektonickou aktivitu, a nikoli sopečnou. Dodala, že agentura se bude snažit co nejdříve naistalovat do moře přílivové brány, které by detekovaly vlny u pobřeží.

Nejhorší tsunami bylo před čtrnácti lety

Americká televize CNN uvedla, že nejde o první případ, kdy indonéské úřady včas nevarovaly obyvatele před přírodní katastrofou. Například také letos v září, kdy si zemětřesení a vlna tsunami na ostrově Sulawesi vyžádalo přes dva tisíce obětí, si také mnozí stěžovali, že varování nedostali.

Podobné katastrofy jsou přitom v Indonésii časté, letošní rok je tam ale co do počtu obětí přírodních katastrof nejhorší za více než deset let, uvedla agentura Reuters.

Nynější indonéská přívalová vlna krátce před Vánoci připomněla mnohým jednu z nejhorších přírodních katastrof, která se stala 26. prosince 2004 také v Indonésii kolem Vánoc. Zemětřesní o síle 9,2 stupně s epicentrem u ostrova Sumatra tehdy vyvolalo mohutné vlny tsunami, které zpustošily pobřeží více než desítky zemí v Asii i východní Africe. Zahynulo při tom tehdy na 228 tisíce lidí, z toho na 160 tisíc v Indonésii. Mezi oběťmi bylo i osm Čechů.

Indonésie je největším ostrovním státem světa a v jejím teroritoriu leží na 1115 sopek, z nichž 125 je aktivních.

Záběry tragické vlny tsunami z roku 2004:

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Fauzy Chaniago

Další čtení

ilustrační foto: Pochod protři rasismu v Londýně v roce 2018

Převratná věc! Kurdové oznámili konec bojů s Turky. PKK se rozpouští

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto nadšených dětí

Zelenskyj mluvil s papežem. Chtěl by pomoci s návratem ukradených dětí

Zahraničí
12. 5. 2025
Cypřiše - ilustrační foto

Zabije nejstarší strom světa dálnice? Je mu pět tisíc let, říkají mu Pradědeček

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ