"Příliš přísná imigrační politika? Alespoň díky nám lidé neumírají!"

Zahraničí
14. 5. 2016 12:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Australská vláda obhajovala svou migrační politiku, kterou její odpůrci považují za příliš přísnou. Premiér Malcolm Turnbull řekl, že odmítání běženců, kteří směřují k australským břehům na lodích, je nezbytné odstrašující opatření pro převáděče, jež tyto nebezpečné výpravy organizují.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"My o ochraně hranic neteoretizujeme. Víme, co se děje, když se touto politikou přestaneme řídit: na moři zemřelo 1200 lidí, to je katastrofa," řekl Turnbull novinářům.

Lidé zachycení na cestě do Austrálie jsou posíláni do táborů na ostrovech Papua-Nová Guinea a Nauru, jimž za to Austrálie platí. Podmínky panující v těchto táborech jsou ale všeobecně kritizovány.

Australští politici nyní vedou kampaň před červencovými volbami. Pro Turbulla je velký problém kritika, která se na něj valí právě kvůli imigrační politice a incidentům v táborech.

V dubnu se dva uchazeči o azyl v Austrálii zapálili na Nauru, jeden z nich následkům podlehl. Jiný uprchlík zemřel minulý týdne na infarkt. V pátek musela být jedna žena z Nauru přepravena letecky do Brisbane v kritickém stavu po císařském řezu. Ministr pro migraci Peter Dutton řekl, že se jí na Nauru dostalo "náležité péče". Podle státní stanice SBS jde o dvaadvacetiletou Somálku a v Brisbane se podařilo její stav stabilizovat.

Mluvčí organizace Refugee Action Coalition Ian Rintoul řekl, že vláda se pokouší hájit neobhajitelné. "Politika odstrašování je špatná, lidé se mohou do Austrálie dostat z Indonésie bez rizika," řekl. Mezi uprchlíky na Nauru se zvyšuje nespokojenost a protesty se tam pořádají každý den, řekl Rintoul. Organizace Refugee Action Coalition si klade za cíl pomoc imigrantům.

Vláda ostrovního státu Papua-Nová Guinea chce zadržovací tábor uzavřít, protože tamní nejvyšší soud naznal, že zařízení je v rozporu s ústavou. Austrálie vyloučila, že by vpustila běžence na své území. V tamním táboře je zhruba 900 uprchlíků, na Nauru je jich asi 500.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

USA vyrábějí v Karibiku novou věčnou válku, prohlásil Maduro

Zahraničí
25. 10. 2025

Z Louvru převezli některé cenné šperky do centrální banky, píší místní média

Zahraničí
25. 10. 2025

Chorvatsko obnovuje povinnou vojenskou službu pro muže nad 18 let

Zahraničí
25. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ