Odstraňování následků po devastujícím zemětřesení z 11. března dává vyniknout pověstné obětavosti a pracovitosti Japonců. Výmluvným příkladem je bleskurychlá oprava zcela zprolámaného stopadesátimetrového úseku silnice u města Naka v postižené prefektuře Ibaraki. Japonským cestářům se ji podařilo znovu postavit během šesti dnů.
Pouze týden staré fotografie ukazují, jak z beznadějně rozlámané silnice zbyly jen potrhané kusy asfaltu na rozsedlinách v různých výškových úrovních. Na aktuálních záběrech téhož místa už novotou zářící hladká černá vozovka vybízí k ničím nerušené jízdě.
Práce na silnici byly zahájeny 17. března, tedy šest dní po zemětřesení, které spolu s následnou přívalovou vlnou tsunami zdevastovalo severovýchodní pobřeží největšího japonského ostrova Honšú. Jednou z motivací byla i možná nutnost evakuace v případě, že by se nedařila kontrolovat jaderné elektrárny.
Svět věří, že se Japonsko navzdory mnohamiliardovým škodám a odhadovaným více než dvaceti tisícům obětí přírodní pohromy brzy opět postaví na nohy a silnice v Ibaraki má nyní tuto důvěru podpořit. Japonci se vrátili do práce už den po zemětřesení a v zasažené oblasti se znovu otvírají obchody.
Někteří Evropané mohou japonský přístup k věci jen obdivovat. Když pražící slunce loni v červenci vytvořilo poblíž Boru u Tachova nebezpečné vybouleniny na 122. kilometru dálnice D5, komunikace byla v jednom směru šest týdnů neprůjezdná. Stavbaři museli vybourat 15 metrů poškozených betonových desek.