Čínský soud v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang poslal do vězení tři lidi za údajné útoky injekční stříkačkou. Nejvyšší trest činí 15 let. Informovaly o tom zpravodajské agentury. Jména odsouzených naznačují, že patří k ujgurské menšině.
Záhadné útoky injekčními stříkačkami se v oblasti objevily v polovině srpna. Jejich obětí se prý stalo několik stovek lidí. Čínské úřady poslaly do oblasti tisíce policistů.
ČTĚTE TAKÉ: Chanové žádají: Ujguři nás bodají stříkačkami. Zavřete je
Ujguři mají jako muslimové nevýhodu, říká sinolog
Co se skrývá za násilím v Sin-ťiangu?
Podle čínských médií by 15 let za mřížemi měl strávit devatenáctiletý student Jilipan Jilihamu za to, že bodl jehlu do hýždí jedné ženě. Soud ho uznal vinným z "útoku s pomocí nebezpečné látky". K deseti letům vězení soudci odsoudili muže ve věku 34 let a k sedmi letům pak dvaadvacetiletou ženu. Injekční stříkačkou prý ohrožovali taxikáře a okradli ho.
Čínští Chanové, kteří se do ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang masově stěhují s podporou pekingské vlády, obviňují z injekčních útoků místní Ujgury. Chanové minulý týden demonstrovali za větší bezpečnost. Při manifestacích zahynulo pět osob.
V Sin-ťiangu panuje napětí už několik měsíců. Začátkem července si střety mezi čínskými Chany a muslimskými Ujgury vyžádaly téměř 200 mrtvých a 1700 zraněných. Čínské úřady to připisují na vrub ujgurským separatistům.
Z rozpoutání nepokojů v oblasti Peking obviňuje ujgurskou aktivistku a podnikatelku Rebiju Kadírovou, která žije v USA a stojí v čele Světového kongresu Ujgurů.
Kadírová, která se tento týden v Praze zúčastnila mezinárodní konference o lidských právech v Asii, obvinění kategoricky odmítá. Čínské aktivity v Sin-ťiang považuje za "kulturní genocidu" svých spoluobčanů.
Foto: Profimedia, Reuters