<span>Technická revoluce</span> i iPhone přišly do Afghánistánu

Zahraničí
18. 3. 2009 11:30
Mulláh Abdul Salám Zaíf se svým novým iPhonem.
Mulláh Abdul Salám Zaíf se svým novým iPhonem.

Mulláh Abdul Salám Zaíf se svým novým iPhonem.Mulláh Abdul Salám Zaíf je bývalý talibanský velvyslanec v Pákistánu, který strávil téměř čtyři roky ve věznici na Guantánamu. Nosí černý turban, tváře mu zdobí hustý plnovous a nikdy neodkládá svůj mobilní komunikátor iPhone od firmy Apple.

Ultrakonzervativní Taliban zakázal v době své vlády v Afghánistánu v 90. letech moderní technologie, jako je internet a televize. Od pádu režimu islamistických radikálů v roce 2001 se technické vymoženosti šíří nebývalým tempem, a země tak s jejich pomocí vstoupila do 21. století.

Zaíf, který se po propuštění z amerického vězení se současnou afghánskou vládou již smířil, vysvětluje, že svůj iPhone používá k surfování na internetu a při cestách do neznámých lokalit, k čemuž mu slouží zabudovaná GPS navigace. S jeho pomocí kontroluje i stav svého bankovního účtu.

Dnešní mladá generace již občanskou válku nepamatuje."Je to jednoduché, moderní a moc se mi to líbí," prohlásil Zaíf a přejížděl přitom prsty přes dotykovou obrazovku zařízení. "V dnešním světě je to nezbytnost. Lidé prostě chtějí pokrok," dodal.

Technologie mění

Mladí Afghánci vidí svět jinak než jejich starší krajané, a to díky internetu, mobilním telefonům a sportům, kterým se věnují, vysvětluje poslankyně afghánského parlamentu Šukríja Barakzáíová.

Mládež není zapletena do "starého cyklu válek", tvrdí. "Připojili se ke zbytku světa. Kvůli tomu je technologie pro Afghánistán tak důležitá," poznamenala zákonodárkyně.

Před osmi lety bylo v Afghánistánu jen pár stovek uživatelů mobilních telefonů, přičemž většina z nich byla členy vedení Talibanu. Nyní je jich více než osm milionů, tedy každý čtvrtý obyvatel země.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer nedávno prohlásil, že Afghánistán se v době po svržení Talibanu nacházel "ve středověku". Dnes podle něj polovina afghánské populace žije v míru a přístup ke vzdělání a zdravotní péči se zvýšil desetkrát.

"Když jsem viděl své afghánské kolegy, jak v Kábulu vytahují iPhony, zatímco já jsem musel používat svůj pět let starý NATO mobil, došlo mi, že je to další symbol pokroku," prohlásil Scheffer při nedávné návštěvě země.

Prač s Amerikou hlásá nápis na zdi. Technologie ale většinou jde z USAV nablýskaném obchodním centru v hlavním městě Kábulu s prosklenými výtahy a eskalátory a kavárnami v evropském stylu přetékají elektro obchody herními konzolemi Sony PlayStation, autonavigacemi, televizemi s plochou obrazovkou a hudebními přehrávači iPod.

Faridulláh, majitel jednoho z těchto obchodů, uvedl, že měsíčně prodá v průměru čtyři iPhony, jejichž cena klesla minulý měsíc z 1100 dolarů (asi 22 500 korun) na 800 dolarů (asi 16 400 korun).

Mobil místo jídla

"Dneska je v Afghánistánu obvyklé, že dokonce i někdo, kdo nemá dost peněz na jídlo, musí mít u sebe drahý mobil," prohlásil prodejce.

Největší afghánský mobilní operátor Roshan jen za poslední půlrok získal jeden milion nových zákazníků, takže jich má nyní tři miliony. Průměrný roční příjem v Afghánistánu však dosahuje jen 800 dolarů, a obchodníkům s elektronikou proto nezbývá nic jiného, než se zaměřit na bohatší klientelu a cizince. Většina obyvatel země také o iPhonu nikdy neslyšela a Roshan pokrývá jen 56 procent populace.

Internet mění pozvolna afghánskou společnost.Bývalý Talibanec Zaíf přiznává, že ho technologie i přes jeho vazby na islamisty vždycky zajímaly. Používal notebook a satelitní telefon k přístupu na internet již v devadesátých letech a teď na internet zabrousí každý den alespoň na hodinu.

Pokoušel se prý svého času přesvědčit šéfy Talibanu, aby Afgháncům dovolili přístup k moderní elektronice. Jak si však povšiml, dnešní Taliban se již nové době plně přizpůsobil. Členové hnutí používají k boji s nepřáteli dálkově ovládaná výbušná zařízení a z jejich dílny také pocházejí videozáznamy bombových útoků, které následně umísťují na internetové stránky.

"Snažil jsem se je přimět, aby zvážili pozitiva a negativa nových technologií, protože si myslím, že pozitiva převažují. Bohužel jsem ale tehdy neuspěl," řekl rezignovaně mulláh Zaíf.

Foto: ČTK/AP, Profimedia

Autor: ČTK , AP

Další čtení

Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ