Spojené státy vyvíjejí silný tlak na svého izraelského spojence, aby odvolal plán židovské výstavby ve východním Jeruzalémě. List Jediot Achronot citoval slova velvyslance Izraele v USA Michaela Orena, podle nichž se v důsledku sporů izraelsko-americké vztahy dostaly na nejnižší úroveň za posledních 35 let. Ambasador hovořil o "krizi historických rozměrů".
Izraelské ministerstvo vnitra minulý týden povolilo výstavbu 1600 dalších bytů ve východním Jeruzalémě. Výstavba podle Palestinců komplikuje mírové rozhovory, protože rozšiřuje židovské osídlení na místě, z něhož Palestinci chtějí mít hlavní město svého budoucího státu.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael plánuje jadernou elektrárnu s Araby
Nezdvořilost, trapas a facka ve Svaté zemi
Izraelské plány vyvolaly bouři ve vztazích s Washingtonem, mimo jiné i proto, že záměr byl oznámen v době izraelské návštěvy amerického viceprezidenta Josepha Bidena. Spojené státy vnímaly takový postup jako diplomatický políček. Palestinci reagovali výhrůžkou, že zablokují další mírové rozhovory.
Američané teď podle izraelského tisku trvají na tom, aby se Izrael odhodlal k nějakému "symbolickému gestu", které by důvěru Palestinců obnovilo. Má prý jít o propuštění stovek Palestinců vězněných v Izraeli, předání dalších pozemků na západním břehu Jordánu do rukou Palestinců nebo uvolnění blokády pásma Gazy.
Washington dále chce, aby Izrael oficiálně a výslovně deklaroval, že se budoucí rozhovory s Palestinci budou týkat všech velkých problémů vzájemných vztahů, tedy včetně statusu Jeruzaléma, vymezení hranic a osudu palestinských uprchlíků. Tvrdá forma amerického nátlaku podle izraelského tisku podrývá pokusy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vzbudit dojem, že roztržka je zažehnána.
Netanjahu dnes před poslanci své strany Likud řekl, že výstavba ve východním "Jeruzalémě bude pokračovat, tak jak tomu bylo v minulých 42 letech". Izrael tuto část města obsadil v roce 1967 a připojil k západní části.
Premiér také ujistil pravicové poslance, že výstavba v osadách na západním břehu bude po vypršení desetiměsíčního pozastavení pokračovat. Netanjahu výstavbu zmrazil loni v listopadu na deset měsíců. Týká se to ale jenom nových, nikoli započatých projektů a nezahrnuje to východní Jeruzalém. Palestinci kvůli tomu odmítli obnovit mírové rozhovory a až po delší době přistoupili na nepřímý dialog, který měly zprostředkovat USA. Po oznámení výstavby ve východním Jeruzalémě je hrožen i ten.
Foto: ČTK/AP