Belgie zlegalizuje pobyt 25 tisícům nedokumentovaných imigrantů. Nejedná se však o „masovou legalizaci", které se obávají některé země EU, jak informoval server EurActiv.
Po roce a půl těžkých jednání zveřejnil belgický premiér Herman Van Rompuy detaily instrukce, na níž se tento víkend usnesla federální vláda.
ČTĚTE TAKÉ: Francie: Deportacemi imigrantů zachováme národní identitu
Kvůli nezaměstnanosti Španělé razantně omezí vydávání víz
EP schválil směrnici o vracení ilegálních migrantů
Předchozí odhady hovořily o padesáti až sto tisících imigrantů, nakonec jsou ale kritéria přísnější. Úřady nespecifikovaly počet těch, kteří budou legalizováni, nyní však zdroje mluví o 25 tisících přistěhovalců.
O legalizaci pobytu budou moci požádat ti přistěhovalci žijící v Belgii alespoň pět let, potažmo ti, kteří zde jsou od března 2007 a mohou dokázat stálé zaměstnání.
Mírnější podmínky budou mít rodiny s dětmi či ti lidé, kteří povolení zatím nezískali kvůli protahovanému byrokratickému procesu. Přilepší znalost jednoho z oficiálních jazyků či alespoň jeho studium.
Legalizace proběhne na podzim letošního roku a kromě pozitiv pro imigranty má rovněž ulehčit azylovým centrům, jež jsou několik měsíců zahlcena.
V desetimilionové Belgii je každý desátý cizího původu. Většinu tvoří občané Evropské unie, asi čtyři procenta desetimilionové belgické populace nepocházejí z Evropy - mezi nejvýznamnější komunity patří Turci a Maročané. Větší problémy belgické politice však v současnosti způsobují spory mezi vlámským obyvatelstvem a frankofonními Valony.
Foto: Profimedia