V Evropské unii vládne shoda, že jejím prvním "prezidentem" by se měl stát nynější belgický premiér Herman Van Rompuy. Uvádějí to diplomaté v Bruselu. Premiérův mluvčí to ale odmítl komentovat.
"Kolem jeho jména je konsenzus, což je v sedmadvacítce vzácné. Nikdo jiný nemá jednohlasnou podporu," řekl jeden z diplomatů. "Nikdo se proti němu nestaví a mnozí ho žádají, aby (funkci) přijal," řekl další.
Zřízení funkce "prezidenta", oficiálně předsedy Evropské rady, předpokládá lisabonská smlouva o reformě unie. K jejímu vstupu v platnost ještě chybí podpis českého prezidenta Václava Klause, v ostatních 26 zemích už byla její ratifikace dokončena.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa, které žena vládne? Možná za pět let
Bojuje se o klíčové posty v EU. Roli mají i Češi - zdržují
Podle diplomatů se na Van Rompuye "s jasnými žádostmi", aby se funkce ujal, obraceli jeho kolegové na čtvrteční a páteční vrcholné schůzce unie v Bruselu.
Jeden diplomatický zdroj ale řekl, že Van Rompuy je na rozpacích, protože si na vnitřní scéně dal za úkol urovnat spor mezi Vlámy a Valony ohledně volebního okrsku Brusel-Hal-Vilvorde, který ohrožuje jednotu země.
"Hypotézou Van Rompuy" se dnes zabývají i některé belgické listy. De Standaard napsal, že Van Rompuy "není kandidát, ale je favorit". Francouzsky psaný deník La Derniere Heure vyšel s titulkem "Herman Van Rompuy for president!"
Podle tohoto listu další hypotetičtí kandidáti, předsedové vlád Nizozemska a Lucemburska Jan Peter Balkenende a Jean-Claude Juncker, nemají jednoznačnou podporu.
Jako další potenciální kandidáti jsou zmiňováni mimo jiné bývalý britský premiér Tony Blair, bývalá lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová a bývalý předseda irské vlády John Bruton.
Foto: Reuters a archiv EK