Deset otázek: proč Severní Irsko znovu <span>zápolí s terorem</span>

Zahraničí
11. 3. 2009 06:00
Britský voják na hlídce v Belfastu v roce 1995.
Britský voják na hlídce v Belfastu v roce 1995.

Policisté na místě posledního útoku.Dva britští vojáci a jeden policista. Tři oběti za posledních pár dní jdou na vrub ultranacionalistů z Pravé IRA, organizace, která nikdy neuznala výsledky mírového procesu v Severním Irsku. Mohou tito teroristé docílit rozvrácení míru na ostrově? Jak konflikt vznikl a proč se násilí najednou vrací?

ČTĚTE TAKÉ: Teror zpět v Severním Irsku? Zastřelen policista
                        Násilí zpět v Severním Irsku: atentát na britské vojáky

1. Jak se Angličané dostali do Severního Irska?
Irsko ve starověku osídlili Keltové. Ale už od 12. století byla oblast na severovýchodě ostrova pod vlivem Anglie. Právě sem od 16. století mířila silná imigrace anglických a především skotských protestantů. 

2. Kdy vzniklo Severní Irsko?
Na třetím největším ostrově Evropy vznikla 3. května 1921 Irská republika. Část obyvatel na severu, převážně protestantů, se však nechtěla připojit k novému státu a rozhodla se zůstat pod vládou britské koruny.

3. Proč se od Irska oddělila ve 20. letech právě severní část?
Tehdejší Belfast a okolí bylo vyspělou průmyslovou oblastí. Již od poloviny devatenáctého století šel cestou industrializace jako Anglie. Zbytek Irska nikoliv. Příkladem vyspělosti Severního Irska tehdy byly loděnice Harland and Wolff, svého času největší na světě. Právě z nich vyplouval na svou první plavbu slavný Titanic a další obří parníky té doby.

Hotel v jihoanglickém Brightonu po útoku IRA v roce 19844. Proč vznikl konflikt?
Celý problém se točí okolo problému, zda zůstat poddanými koruny, či se připojit k republikánskému Irsku. Hlavními stoupenci setrvání ve svazku s Londýnem je unionistická protestantská komunita.

Na druhé straně stojí převážně katoličtí nacionalisté, kteří chtějí ostrov sjednotit pod vládou Dublinu.

Vztahy mezi oběma stranami dosáhly bodu varu na konci šedesátých let minulého století. Tehdy začaly takzvané Nepokoje (The Troubles), které se táhly až do dubna 1998, kdy byla uzavřena Velkopáteční dohoda (Belfastská dohoda). Ta prakticky ukončila násilnosti trvající přes tři desetiletí.

Do 10. dubna 1998 přišlo o život více než 3600 lidí, z velké většiny civilistů.

5. Co dělala v Severním Irsku armáda?
Britský voják na hlídce v Belfastu v roce 1995.Vojáci byli rozmístěni poté, co britská vláda došla k názoru, že Úřad královského konstábla v Ulsteru (policie) situaci nezvládá. Armádu však brzy začali nacionalisté vidět jako okupanty a stala se terčem útoků paramilitantních skupin.

V nejvyhrocenějším období Nepokojů přesunulo velení do Severního Irska na 28 tisíc vojáků. Nyní jich tam je zhruba pět tisíc.

6. Jak vypadá politická scéna v Severním Irsku?
Dvacet let trvající mírový proces postavil stabilní základy pro klidné (a mírové) řešení problémů. Vyjednávání mezi britskou a irskou vládou překonala mnohá porušená příměří i vzájemnou nedůvěru a na Velký pátek roku 1998 se Britové a Irové dohodli na způsobu míru v Ulsteru.

Britský premiér Gordon Brown s Peterem Robinsonem.„Mám tu čest oznámit, že tyto dvě vlády a politické strany v Severním Irsku dosáhly dohody", prohlásil tehdy bývalý americký senátor George Mitchell, jenž rozhovory řídil.

Dnes znovu funguje severoirský parlament a o moc se dělí pět parlamentních stran, jak unionisté, tak republikáni:

- Demokratická unionistická strana (DUP; Democratic Unionist Party). Stranu vede Peter Robinson. DUP získala v minulých volbách před dvěma lety 36 křesel v Národním shromáždění (30,1%)

- Sinn Féin. Nejsilnější republikánské uskupení a dřívější politické křídlo IRA vede Gerry Adams. Strana získala ve volbách 2007 28 křesel (26,2%).

- Sociálně demokratická strana práce (SDLP; Social Democratic and Labour). Druhé velké republikánské straně šéfuje Mark Durkan, jenž s ní získal osmnáct křesel v Národním shromáždění (15,2%)

- Ulsterská unionistická strana (UUP; Ulster Unionist Party). Stranu vede od roku 2005 Reg Empey. Menší z unionistických partají dostala v minulých volbách 14,9 procent hlasů a tím pádem 16 mandátů do shromáždění.

- Aliance (Aliance Party). Malé straně, která se již od roku 1970 snaží překlenout náboženské i politické rozdíly na ostrově, předsedá od roku 2001 David Ford. Ve volbách roku 2007 získala Aliance 7 křesel (5,2%).

7. Jak je Severní Irsko zastoupeno v britském parlamentu?
Severní Irsko má osmnáct křesel v dolní sněmovně. V současnosti to je deset unionistů, pět republikánů (absentují) a tři nacionalisté.

Plakát IRA vyzívající k opatrnosti. Osmdesátá léta.8. Co je Pravá IRA?
Pravá IRA (RIRA; Real IRA) se od radikální paramilitantní Prozatimní IRA (PIRA; Provisional IRA) oddělila v roce 1997. „Generál" Michael McKevitt opustil řady PIRA, protože se mu nelíbilo rozhodnutí Sinn Féin podpořit mírový proces.

Britská média se domnívají, že RIRA má přístup k trhavinám, které zbyly po PIRA.

RIRA odmítá Velikonoční dohodu a má na svědomí obrovský výbuch ve městě Omagh při němž půl roku po podpisu dohody zahynulo 29 lidí. RIRA má však na svědomí další útoky v Londýně, nebo Birminghamu. V dubnu 2008 její členové vpadli do bytu své oběti a prostřelili jí obě nohy. RIRA se přihlásila ještě k dalším třem útokům.

9. Existuje dnes mezi Británií a Irskem viditelná bariéra?
Republikáni si výslovně vyžádali odstranění jakýchkoliv viditelných znamení na hranicích, aby to vypadalo, že Irsko je jednotné. Dnes tak pouze na jedné straně hranic nakupujete v eurech a na druhé v librách.

Smuteční shromáždění k uctění vojáků zabitých Pravou IRA.10. Může opět v Irsku vzplát násilí?
Politici houfně ujišťují veřejnost, že mírový proces má pevné základy. Nicméně situace může po chybách obou stran eskalovat.

Britská média již kritizovala prezidenta strany Sinn Féin, že neodsoudil útok dostatečně a snažil se svalit část viny na policii.

Pokud by Britové do Severního Irska poslali další tisíce vojáků, mohlo by dojít k podobné situaci jako v sedmdesátých letech, kdy jich z Anglie přijíždělo víc a víc a stále to nestačilo. Dnešní mladá generace si již nepamatuje dlouhou občanskou válku a tak jsou náchylnější k radikálním názorům.

Foto: Reuters, Josef Corso a Wikimedia Commons

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ