Pro vládu v Bangkoku je bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra zosobněním zla. V úterý proto na něj tamní soud vydal zatykač. Tchaksin přitom loni získal další pas - černohorský. Připravuje milionové kšefty s tamním podsvětím a prý se chystá koupit jadranský ostrov Sveti Nikola.
Soud v Bangkoku vydal zatykač na někdejšího thajského šéfa vlády (v letech 2001 až 2006) Šinavatru. Vyhověl tak žádosti vlády, podle níž expremiér stojí za čerstvými krvavými protesty v centru Bangkoku a dalších částech země. Je prý jejich mentorem a spoluorganizátorem.
Na Šinavatru dnes vydal soud zatykač s obviněním z terorismu. "Soud schválil žádost Oddělení pro zvláštní vyšetřování (DSI) vydat (na Šinavatru) zatykač," oznámil náměstek ředitele DSI Naras Savestanan s tím, že existuje dost důkaz pro Šinavatrovo zatčení.
Sám Tchaksin ale obvinění thajské vlády, že je "mozkem teroristů" a maří mírové urovnání sporů mezi vládou a opozicí, odmítá. S kontroverzním politikem a miliardářem se ale dostává do nedobrého světla i jeho nová vlast, která leží na Balkáně.
"Nyní jsem Černohorec," ujišťuje Tchaksin.
Kým ale tento muž, po němž pátrá i Interpol, skutečně je, lze jen obtížně posoudit. Vedle občanství Černé hory, které získal loni, má totiž Šinavatra ještě diplomatické pasy a občanství středoamerické Nikaraguy a východoafrické Ugandy.
Od roku 2009 nejbohatšího Černohorce si ale jeho noví krajané moc neužijí. Zůstává pro ně něčím jako fantomem. Tchaksin sice svůj nový domov v uplynulých měsících několikrát navštívil, ale vždy zase poměrně rychle svým soukromým letadlem odletěl. Většinou směr Dubaj.
Sotva ho novináři spatří, jak nakupuje a jí v restauraci v přímořském letovisku Budva, už zase muž s mnoha pasy odjíždí a míří do jiné "vlasti".
ČTĚTE TAKÉ: Prezidentovi Srbska hrozí smrtí mafián i prokosovci
Po slibovaném blahobytu v Černé Hoře ani stopy
Kontakty a plány obchodníka Tchaksina zůstávají pro obyčejné Černohorce stejně záhadné jako fakt, že požádal o pas jejich země, která usiluje o vstup do Evropské unie.
Zatímco ve většině států EU by byl idol thajských "rudých košil" vyloženě nežádoucí osobou, černohorští politici v Podgorici mu zjevně nadbíhají. Nejen že prý do Černé hory přitahuje nové investice, ale chce tam prý investovat i on sám.
Ministr zahraničí v srdci balkánských černých hor Milan Ročen se dokonce nechal slyšet, že udělení státního občanství Tchaksinovi zlepšilo pověst Černé hory ve světě. Té Černé hory, která si už daleko za svými hranicemi získala pochybnou pověst jako pračka peněz a eldorádo mafiánů, drogových bossů a obchodníků, kolem nichž to hodně smrdí.
Už dlouho vytýkají nejen opozice, ale i domácí lidskoprávní skupiny černohorské vládě a jejímu dlouholetému premiérovi Milo Djukanovičovi až příliš těsné spojení s organizovaným zločinem. Podobné kontakty může ale na druhé straně Tchaksin jen uvítat - a využít.
Černohorský deník Dan informoval o "nepotvrzených pověstech", podle nichž má Tchaksin dobré vztahy s premiérovým bratrem Ače Djukanovičem a tabákovým magnátem Stanko Subotičem, kterého rovněž hledá interpol. Thajec prý s oběma připravuje milionové kšefty.
Podle tisku hodlá Tchaksin investovat jak do churavé banky Prvi Bank, která patří klanu premiéra Djukanoviče, tak do nóbl ostrova Sveti Štefan.
Tchaksinovi má prý už brzy patřit i ostrov Sveti Nikola. Za dva kilometry dlouhé skalisko, které má rozlohu 36 hektarů, má zaplatit 100 milionů eur.
Foto: Wikipedia, archiv EK a Profimedia