Stálé nebezpečí
Hollande: Francie se musí připravit na další teroristické útoky
25.08.2015 14:12 Aktualizováno 25.08. 21:15
Páteční útok v rychlovlaku mezi Amsterdamem a Paříží ukazuje, že Francie se musí připravit na další teroristické útoky a chránit se. Řekl to v Paříži francouzský prezident François Hollande na výročním setkání s velvyslanci Francie.
""Jsme stále vystaveni nebezpečí. Páteční agrese mohla přerůst v obrovské krveprolití nebýt odvahy několika cestujících," uvedl v projevu nejvyšší francouzský představitel. Proti zadrženému střelci ve vlaku bylo formálně zahájeno trestní stíhání z pokusu o hromadnou vraždu v rámci teroristického útoku. Pařížský prokurátor François Molins zároveň požádal, aby na muže byla uvalena vazba.
Podle Molinse pětadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní před incidentem procházel na internetu islamistické stránky, a to jak během nákupu jízdenky do vlaku, tak těsně před útokem, kdy na mobilu sledoval video vybízející k nábožensky motivovanému násilí. Do vlaku nastoupil vyzbrojený modernizovanou verzí automatu Kalašnikov AKM s 270 náboji a půllitrovou lahví plnou benzínu. Jeho chování a výzbroj tak odporuje tvrzení advokátky útočníka, že muž se chystal "pouze" k loupežnému přepadení. Podle úřadů se Maročan teprve letos v červnu vrátil do západní Evropy z Turecka a patrně potažmo ze Sýrie zčásti ovládané Islámským státem.
O bezpečnosti Francie se podle Hollanda rozhoduje nejen uvnitř země pomocí policie a armády, ale i za hranicemi. "Největším nebezpečím je Islámský stát. Tato organizace kontroluje rozsáhlá území (v Iráku a Sýrii), disponuje velkými finančními zdroji z různého kšeftování, má odnože po celém světě. Tato organizace verbuje, přesvědčuje, organizuje s cílem zabíjet ve velkém měřítku," soudí Hollande. Proti terorismu je podle něj nutné použít sílu.
Francouzský specialista na radikální islám Mathieu Guidere na webu Challenges tvrdí, že vojenská účast Francie v mezinárodní koalici, bojující proti Islámskému státu, je malá a situaci v terénu vůbec nemění. Přesto se podle něj Francie kvůli tomu dostala na seznam prioritních cílů islamistů, a to téměř více než Spojené státy. Guidere je pro to, aby proti islamistům na Blízkém východě bojovaly jen místní koalice, jako je tomu v Jemenu. Působení západních sil v oblasti podle něj posiluje nacionalismus a islamistická hnutí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.