Západní kultura na západě Evropy se prosadila. Zatím. Soud v Amsterodamu dnes zprostil nizozemského politika a proslulého kritika islámu Geerta Wilderse všech proti němu vznesených obvinění. Tedy podněcování k nenávisti, diskriminaci a urážky skupiny obyvatel.
Šéf Strany pro svobodu (PVV), třetí nejsilnější v Nizozemí, se svými výroky "ocital na hranici", ale dle názoru soudu spadají do společenské debaty na dané téma. Některé výroky obžalovaného byly "hrubé a ponižující", ale "nikoli štvavé", míní soud. .
Předseda senátu Marcel van Oosten uvedl, že Wilders své výroky směřoval na islám obecně, a ne proti muslimům. Jako štvavý označil soud jediný výrok, který Wilders pronesl v jednom rozhovoru. Politik v něm prohlásil, že jeho země je pod vlivem islámu v nebezpečí, že se musí bránit a že se v tomto směru vede boj.
"Jsem rád a nesmírně potěšen," reagoval po opuštění soudní místnosti v rozhovoru s novináři na rozsudek Wilders.
Osvobozující verdikt se očekával, neboť i sama žaloba se nakonec přiklonila k názoru nizozemského poslance nestíhat. Totéž už déle doporučovali i četní nizozemští komentátoři. Sám Wilders označoval proces s ním od samého počátku za politický a za boj o svobodu slova a názorů.
Stojím tady, protože jsem mluvil, mluvím a budu mluvit. Musím mluvit... S touto dramatickou výzvou za svobodu Nizozemí odešel před třemi týdny Wilders v závěrečný den procesu. Pak už čekal jen na rozsudek.
Ve svém závěrečném proslovu vystoupil Wilders jako bojovník za svobodu a vyzval soud, aby ho zprostil obžaloby. Pokud se tak nestane, nečeká Nizozemí nic dobrého. "Riskuji svůj život za svobodné Nizozemí. Jestliže mě odsoudíte, odsoudíte i svobodu názorů v této zemi," prohlásil šéf strany PVV.
Wilders se podle svých slov musí bát den co den o svůj život a musejí ho neustále chránit tělesní strážci. Poslanec si však na svůj osud nestěžuje, protože brání charakter, identitu, kulturu a svobodu své nizozemské vlasti.
Proces přitahoval pozornost veřejnosti v tradičně poměrně liberální nizozemské
společnosti nejen kvůli Wildersovu srovnání islámu s nacismem, ale i kvůli trvalému růstu vlivu Strany pro svobodu. Ten je i důsledkem rostoucích obav Holanďanů z islámu. PVV podporuje menšinovou vládu křesťanských demokratů a liberálů výměnou za vládní kroky proti přistěhovalectví.