<span>Královna představila</span> parlamentu vládní program

Zahraničí
25. 5. 2010 14:17
Královna Alžběta II. se svým manželem princem Philipem v parlamentu.
Královna Alžběta II. se svým manželem princem Philipem v parlamentu.

Královna Alžběta II. se svým manželem princem Philipem v parlamentu.Britská panovnice Alžběta II. už zahajovala schůzi parlamentu šestapadesátkrát. I tak se letos dočkala premiéry - poprvé představovala program koaliční vlády konzervativců a liberálů. Jde totiž o první podobný kabinet od konce druhé světové války.

Prioritou vlády bude snižování rozpočtového deficitu, oznámila královna Alžběta II., která v tradičním projevu k oběma parlamentním komorám představila program nové vlády. Koaliční kabinet přislíbil také rozsáhlé změny politického systému, omezení počtu přistěhovalců a referendum o případném přesunu dalších pravomocí z Británie do Bruselu.

PSALI JSME: David Cameron jmenován novým britským premiérem

Projev, který panovnice pravidelně čte v rámci barvitého ceremoniálu na úvod parlamentní schůze, připravuje vláda.

Královna Alžběta II. jela do parlamentu tradičně v kočáře.Projev představil 22 zákonů, které chce vláda premiéra Davida Camerona schválit během příštích 18 měsíců. "Budou podniknuty kroky zaměřené na rychlejší snižování strukturálního deficitu," prohlásila. Britský deficit se pohybuje kolem 11 procent hrubého domácího produktu. Vláda již v pondělí představila škrty ve výši 6,2 miliardy liber, které provede ještě letos.

Koalice hodlá zavést závazné pětileté funkční období parlamentu a uskutečnit referendum o změně volebního systému na systém alternativního hlasování. Ten by měl zajistit zmírnění důsledků dosavadního většinového systému výhodného pro dvě hlavní strany. Toto referendum je koaličním kompromisem. Zatímco konzervativci povedou kampaň proti této změně, liberálové jsou pro. O délce trvání parlamentu dosud rozhoduje premiér, který může vyhlásit nové volby kdykoli do pěti let od posledních voleb.

Britská královna Alžběta II. na cestě do parlamentu.Stejně tak chce vláda dát voličům nástroj, jak odvolat zkorumpované poslance. Předpokládá i reformu Sněmovny lordů, která by měla být volena poměrným systémem. Vláda také zruší nepopulární plán zavádění průkazů totožnosti, bude částečně privatizovat poštu. Hodlá urychlit zvyšování věku pro odchod do důchodu. Nynější plány počítají se zvýšením na 66 let v roce 2024.

Kabinet chce zavést volené velitele policie. V rámci návrhu zákona o policejní reformě také zakáže prodej alkoholu pod výrobní cenou a poskytne místním úřadům větší pravomoci při zavírání klubů a barů, které ruší okolí.

Pro Británii netypická koalice je zatím mezi voliči populární. Podle průzkumu, který dnes zveřejnil list The Guardian, s ní souhlasí 59 procent Britů. Proti jejímu vytvoření je 32 procent lidí.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ