V nedělních parlamentních volbách v Litvě patrně zvítězil opoziční pravicový Vlastenecký svaz bývalého premiéra Andriuse Kubiliuse. Silná podpora, kterou voliči projevili populistickým stranám, však kalí vyhlídky na hladká koaliční jednání. Po sečtení téměř všech hlasů vede Vlastenecký svaz s téměř 18 procenty hlasů, což je jasným signálem, že Litevci si přejí změny, prohlásil Kubilius.
Po sečtení téměř všech hlasů vede Vlastenecký svaz s 19,3 procenta hlasů. Jeho předseda Kubilius už prohlásil, že je to jasný signál, že Litevci si přejí změny. Zároveň ale připustil, že vznik nové koalice bude obtížný.
"Jakékoli spekulace o možné koalici by byly předčasné a nerozumné. Vidím tu ale dobrou šanci na vznik koalice pro změnu," řekl Kubilius na tiskové konferenci.
Velkým překvapením nedělního hlasování je druhé místo populistické Lidové strany obrody. Formace, kterou vede bývalý televizní moderátor Arunas Valinskas, vznikla teprve před pár měsíci, přesto ale přitáhla 15,3 procenta voličů.
Zatím se zdá, že nedělní hlasování znamená konec dosavadní koaliční vlády premiéra Gediminase Kirkilase. Jeho sociální demokraté skončili na čtvrtém místě s 11,8 procenta hlasů. Jsou tak jedinou z pěti vládních koaličních stran, které překročily potřebný pětiprocentní práh.
Dobře si naproti tomu vedly populistické strany v čele s bývalým prezidentem Rolandasem Paskasem a miliardářem ruského původu Viktorem Uspaskichem, které by mohly vytvořit páteř nové koalice. Právo a spravedlnost v čele s Paskasem, sesazeným v roce 2004 z prezidentského úřadu kvůli kontaktům s organizovaným zločinem, obsadila třetí místo se 12,9 procenta hlasů. Uspaskichova Strana práce skončila pátá s 9,2 procenta.
Na konečnou podobu parlamentu ale bude potřeba si ještě počkat. Podle poměrného zastoupení se totiž volilo jen 70 ze 141 poslanců. Zbytek zákonodárců se volil v jednomandátových obvodech. V těch, kde nyní nikdo z kandidátů nezískal potřebnou většinu, se hlasování bude opakovat ve druhém kole 26. října.
Litevci v neděli rozhodovali také v nezávazném referendu o budoucnosti jaderné elektrárny Ignalina, přestože se země k jejímu úplnému uzavření do konce roku 2009 zavázala v přístupové smlouvě s Evropsku unií. Podle ústřední volební komise to ale zatím vypadá tak, že toto hlasování bude vzhledem k nízké účasti neplatné.
Foto: Reuters, AP