"Nelze nutit lidi po změně pohlaví ke zrušení sňatku kvůli důchodu"

Zahraničí
26. 6. 2018 11:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Osoba, která se rozhodne změnit pohlaví, nemůže být nucena zrušit své manželství, aby získala nárok na starobní důchod. Ve svém verdiktu to konstatoval Soudní dvůr Evropské unie, který řešil případ ženy z Británie, kterou britské úřady kvůli setrvání v původním manželství po změně pohlaví nepovažovaly pro určení důchodového věku za ženu.

Britka vystupující ve verdiktu pod iniciály MB se narodila v roce 1948 jako muž a v roce 1974 rovněž jako muž uzavřela manželství se ženou. Operativní změnu pohlaví podstoupila v roce 1995. V roce 2008 dosáhla MB důchodového věku 60 let, proto si požádala o starobní penzi. Úřady jí ale žádost zamítly, protože ji pro určení důchodového věku nepovažovaly za ženu, neboť neměla konečné osvědčení o uznání změny pohlaví. To by podle britské právní úpravy získala až poté, co by bylo zrušeno její manželství. MB si ale s manželkou přejí svazek z náboženských důvodů zachovat.

MB, která by jako muž dosáhla důchodového věku v 65 letech, se odmítla s postupem britských úřadů smířit a rozhodnutí jako diskriminační napadla u britských soudů. Nejvyšší soud Spojeného království se v rámci řešení případu obrátil na Soudní dvůr EU, zda byl postup britských úřadů v souladu s unijní směrnicí, která v oblasti sociálního zabezpečení včetně starobního důchodu zapovídá diskriminaci na základě pohlaví.

"Soudní dvůr shledal, že britská právní úprava představuje přímou diskriminaci na základě pohlaví, a je proto směrnicí zakázána," uvedl unijní soud.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ