Ruská agrese
Obama ujistil Evropany: Útok na jednoho je útok na všechny
04.06.2014 15:19
Ruská agrese nám připomněla, že svobodu a demokracii nemůžeme brát jako samozřejmost, uvedl během projevu ve Varšavě americký prezident Barack Obama. Zopakoval svůj závazek, že Spojené státy jsou připraveny ochránit bezpečnost svých spojenců v NATO a ocenil roli Polska v boji za demokracii. Rusko pak varoval před dalšími provokacemi souvisejícími s děním na Ukrajině.
"Článek 5 je jasný, útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny členy a jako spojenci máme povinnost chránit vaši územní celistvost. Polsko nikdy nebude samo. A nejen Polsko, ale i Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko. To nejsou jen slova, to jsou závazky, které nejde prolomit," prohlásil Obama.
Prezident navštívil Polsko u příležitosti výročí prvních částečně svobodných voleb v zemi v roce 1989. V této souvislosti připomněl, jakým vývojem si země musela projít.
"Vaše země byla dobývána a okupována, tyto dny jsou ale dávno pryč. Polsko chápe, že každý národ musí být svobodný, musí mít právo zvolit si svou vlastní cestu, vybojovat si svobodu, najít si své spojence a partnery," dodal Obama, který svou řeč přednesl přímo venku na náměstí, nicméně stál za ochranným sklem.
Když vzpomínal na ostatní země, které si ve stejném roce vybojovaly svou demokracii, zmínil i Čechy se Slováky a sametovou revoluci. "Polsko nám ukazuje, že někdy i malé kroky mohou nakonec rozbíjet zdi a proměnit svět. Samozřejmě vaše vítězství tehdy, to byl jen začátek. Demokracie je více než jen volby. Demokracii i skutečnou bezpečnost vám nikdo nemůže dát zvenku, ty si musíte vybojovat sami," prohlásil americký prezident.
Ocenil pokrok, kterého Polsko v uplynulých letech dosáhlo, a rovněž i jeho účast na misích v Afghánistánu, Iráku či na Balkáně. Země je prý "jedním z nejsilnějších a nejbližších spojenců USA". O případném zrušení vízové povinnosti pro polské občany při jejich cestách do Spojených států se ale nezmínil.
Polskou demokracii Obama označil jako inspiraci pro sousední Ukrajinu. A v této souvislosti dále uvedl: "Každý národ má právo rozhodovat o svém osudu, to zahrnuje i Ukrajince. Navzdory násilí se rozhodli jít k volbám, nyní jsou na těžké cestě vstříc reformám." Spojené státy při Ukrajině stojí, řekl Obama.
Zároveň dodal, svobodná Ukrajina potřebuje mít vztahy jak s Ruskem, tak i s Evropou či Spojenými státy. "Ukrajina chce mít stejnou svobodu, jakou my zde dnes oslavujeme, a také si to zaslouží," doplnil.
V projevu se znovu vrátil i k obsazení ukrajinského Krymského poloostrova Ruskem a jeho připojení k této zemi. "Ruská agrese na Ukrajině nám připomněla, že naše svobodné národy nesmí polevit ve společném úsilí o vytváření Evropy, která je celistvá, svobodná a vládne zde mír," Obama.
V jasné narážce na ruské kroky na Krymu dodal, že větší státy nemohou vyhrožovat malým, prosazovat svou vůli prostřednictvím hlavně pistole nebo maskovanými muži, kteří obsadí budovy. "Takže nikdy nemůžeme přijmout ruskou okupaci Krymu nebo porušování ukrajinské svrchovanosti," prohlásil americký prezident a vysloužil si potlesk. Pokud bude Rusko i nadále pokračovat v provokacích, bude to pro něj znamenat další izolaci.
Fico nechce cizí vojáky
Slovenský premiér Robert Fico se postavil proti případnému umístění cizích vojsk na území Slovenska. Reagoval tak na Obamovo úterní oznámení, že USA posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Fico připomněl, že Slovensko má negativní zkušenost s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Uvedl zároveň, že ale o umístění vojáků na Slovensku Bratislavu nikdo nepožádal.
"Slovensko už má své historické zkušenosti s účastí cizích vojáků, vzpomeňme si na invazi v roce 1968. Nedokážu si představit, že by na našem území byli cizí vojáci, že by zde byly nějaké protiraketové stanice, o které by pečovali zahraniční vojáci," řekl Fico novinářům.
Podle Fica je Slovensko jako členská země NATO připraveno nabídnout spojencům svá výcviková střediska. "V rámci tréninku si dokážu představit spolupráci," řekl předseda jednobarevné vlády sociálních demokratů.
Obama v úterý ve Varšavě prohlásil, že USA pošlou do Evropy více vojáků i vybavení. Po americkém Kongresu Obama žádá, aby pro aktivity spojené s posílením americké vojenské přítomnosti na evropském kontinentu schválil miliardu dolarů (asi 20 miliard korun).
1