Prezidentská kandidátka: NDR nebyla <span>bezprávný stát</span>

Zahraničí
17. 6. 2010 19:30
Cvičenci NDR na srazu v Lipsku 1956.
Cvičenci NDR na srazu v Lipsku 1956.

Cvičenci NDR na srazu v Lipsku 1956.Německá Levicová strana (Linskpartei) vysílá do boje o úřad spolkového prezidenta Luc Jochimsenovou. Její šance stát se hlavou německého státu jsou sice v podstatě nulové, ale přesto krátce před hlasováním ve Spolkovém shromáždění zaujala svými výroky.

Luc (Lukrezia) Jochimsenová odmítá označit zaniklou Německou demokratickou republiku (NDR) "státem bezpráví". "NDR byla státem, který spáchal na svých občanech neomluvitelné bezpráví. Podle právní definice to ale ovšem nebyl žádný bezprávný stát," uvedla politička v rozhovoru s listem Hamburger Abemdblatt.

Levicová poslankyně Spolkového sněmu (Bundestagu) zdůvodnila svůj postoj tím, že definice tohoto druhu by měly být "právně a trestněprávně udržitelné".

Jochimsenová je kdykoli připravena hovořit o bezpráví v socialistické NDR s kandidátem na prezidenta sociálních demokratů (SPD) a Zelených Joachimem Gauckem. Ten je hlavním soupeřem kandidáta na prezidentský úřad Christiana Wulfa, jehož vysílá do boje o zámek (prezidentský) Bellevue v Berlíně černo-žlutá vládní koalice CDU/CSU a FDP.

ČTĚTE TAKÉ: Německým prezidentem bude zřejmě Christian Wulff
                        Prezident se vyjádřil upřímněji o válce. A skončil

Zatímco Wulff je spíše politickým, vládním favoritem na křeslo prezidenta, občané by v přímé volbě dali přednost bojovníkovi za lidská práva, pastorovi a bývalému šéfovi Gauckova úřadu (dnes úřad Birthlerové), který spravuje a zkoumá dokumenty někdejší tajné policie Stasi.

Jochimsenová na zasedání frakce Linkspartei v Bundestagu.Pojem "bezprávný stát" vzbuzuje v dnešní Spolkové republice opakovaně emoce a diskuse. Výslovně ve spojení s NDR ho před dvěma lety použila ve svém projevu ke spolustraníkům z CDU kancléřka Angela Merkelová. O rok později už ale kandidátka na úřad prezidenta na socialisty (SPD) vzbudila rozruch, když odmítla NDR výslovně jako označit jako stát bezpráví. Tento pojem je podle ní "matoucí".

Podle různých průzkumů má s citovaným pojmem problémy, nebo ho přímo odmítá i většina občanů bývalé NDR. Obvykle uvádějí, že v jejich (právně) bývalé vlasti docházelo sice k porušování práva, pronásledování opozice a podobně, ale NDR prý měla i řadu předností a silných stránek. A oni si stojí za svou biografií.

Loni vzbudil kritiku kancléřky a rozhořčení obětí východoněmeckého režimu zemský premiér Meklenburska-Předních Pomořan, Erwin Sellering (SPD), prohlášením, že NDR sice nebyla právním státem, ale současně nebyla státem bezpráví. V interview s Hamburger Abendblatt žádal respekt vůči občanům NDR. Dvacet let po pádu berlínské zdi nelze podle něj vypočítávat jako dobré jen to, co přišlo ze staré Spolkové republiky Německo (SRN). Oba státy měly podle něj své přednosti i zápory.

PSALI JSME: Berlín musí kvůli šetření posunout výstavbu zámku

Někteří němečtí komentátoři ironicky poznamenávají, že kdo si dnes v Německu říká demokrat, může si být jist, že sklidí oficiální zlobu, když se zdráhá označit NDR za zemi bezpráví.

Jistá část postav na politické scéně začne obratem podmíněně reagovat jako u Pavlovova reflexu a křičet, že "znevažuje a uráží oběti totality" a že by měl okamžitě "odstoupit" a podobně.

Mozaika - východoněmecká idyla.

Foto: Petr Podaný, webové stránky Jochimsenové a Bundesarchiv

Autor: - pp -

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ