Rajoy: Do Katalánska se po volbách vrátí normální situace

Zahraničí
8. 11. 2017 12:52
Španělský premiér Mariano Rajoy.
Španělský premiér Mariano Rajoy.

Prosincové katalánské regionální volby zahájí novou politickou éru a v Katalánsku se obnoví normální situace. V parlamentu v Madridu to řekl španělský premiér Mariano Rajoy.

V projevu ke španělským poslancům hájil rozhodnutí Madridu převzít správu Katalánska, když tamní parlament koncem říjnu vyhlásil nezávislost regionu. Předtím se pro ni při třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo podle katalánských úřadů 90 procent účastníků referenda o nezávislosti.

Rajoyova vláda odvolala katalánskou regionální správu a jejím členům hrozí vysoké tresty za vzpouru. Madrid na 21. prosince vypsal regionální volby.

"Doufám, že tyto volby otevřou novou politickou éru společné existence, kdy se budou respektovat pravidla a oživí se španělská ekonomika," řekl Rajoy. "Doufám v masivní volební účast a v to, že bude následovat návrat k normální situaci," dodal.

Čelil dotazům opozičních poslanců, z nichž někteří hovořili o "nedýchatelném ovzduší", které zavládlo po uvěznění části bývalé katalánské vlády. Další pak vyzývali k dialogu s Katalánskem.

Rajoy řekl, že je připraven vést "dialog v rámci zákona", a prohlásil, že politici si nemohou vymyslet paralelní zákony a jednostranně vyhlásit nezávislost. Vyjádřil také obavy ze stavu ekonomiky, který se prý kvůli událostem v Katalánsku zhoršil. Postižena je podle něj oblast cestovního ruchu a trh s nemovitostmi.

Sesazený premiér katalánské vlády Carles Puigdemont se čtyřmi ministry se uchýlili do Bruselu a tam nyní čekají na soudní rozhodnutí ke španělské žádosti o jejich vydání.

O Katalánsku v belgickém parlamentu hovořil belgický premiér Charles Michel. Belgii, která sama čelí separatistickým tendencím Vlámů, podle Michela žádná politická krize nehrozí. "Politická krize je ve Španělsku, ne v Belgii," řekl. K zatykači na Puigdemonta řekl, že je to záležitost justice, a ne vlády. Separatistická Nová vlámská aliance (NV-A), která je nyní ve vládě, vyjadřuje sympatie separatistům v Katalánsku a je kritická ke španělské vládě. Michal od počátku téma považuje za citlivé a vyzývá ke zdrženlivosti.

Po vydání zatykače se pětice katalánských politiků v neděli vydala v belgickým úřadům. Zůstala na svobodě a čeká na výrok soudu, který se sejde 17. listopadu.

Puigdemont si podle analytiků od přesunu do Bruselu sliboval, že pro katalánskou věc získá mezinárodní podporu, ale podle agentury Reuters se mu to nedaří. V rozhovoru, který otisk belgický deník De Standaard, ostře kritizoval šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. "Juncker přijímá starosty a guvernéry, ale nechce se sejít se mnou. Vždy jsem byl přesvědčený Evropan. Ale lidé, kteří EU nyní řídí, Evropu ničí," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Paul White

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ