Mezinárodní ostuda
Slovenský trapas. Policie si spletla DNA, boháč se soudu "vysmál"
03.07.2018 18:40
Mezinárodní ostudu si uřízla slovenská policie. Poslala do Rakouska vzorek DNA, usvědčující nejmenovaného slovenského milionáře z vloupání do autosalonu, ale u rakouského soudu vyšlo najevo, že vzorek je chybný, uvedl časopis Plus 7 dní na svém webu. Chybu ve slovenské databázi, která mohla za mříže poslat nevinného člověka, má podle listu vyšetřit inspekce ministerstva vnitra.
Kuriózního případu si jako první povšiml reportér rakouského deníku Kronen Zeitung Andreas Moser. Zaujalo ho, že obviněného Slováka zastupuje u soudu v Tyrolsku prominentní advokát, který svého času hájil i dědičku sklářského impéria Fionu Swarovskou.
Vše začalo loni v březnu vloupáním do prodejny aut ve městě Oberland, kde pachatel u jednoho vozu rozbil okno, odmontoval kryt motoru a dva světlomety. Z jiných aut si vzal ukazatele směru a emblémy. Celkem způsobil škodu za přibližně 9000 eur (asi 235 tisíc korun).
Policii se podezřelého podařilo docela rychle vypátrat díky vzorku DNA na baterce, zapomenuté pachatelem v prodejně. Porovnání s evropskou databází kriminalisty dovedlo k zámožnému podnikateli z jižního Slovenska. Zde byl před lety účastníkem dopravní nehody, po které mu odebrali krev, a tím pádem se i vzorek jeho DNA ocitl ve slovenské databázi, zpřístupněné i evropským kolegům.
Na základě tohoto důkazu se třiašedesátiletý podnikatel ocitl před rakouským soudem - kam přijel v luxusním voze Porsche a na ruce měl hodinky, jejichž cena značně překračovala hodnotu lupu z prodejny, jak vylíčil tisk.
Obhájce kromě "neprůstřelného alibi" argumentoval i zámožností svého klienta, který při příjmech v řádu statisíců eur a mnohamilionovém majetku nemá nějaké vloupání zapotřebí, a tak nejspíš došlo k omylu. Soudkyně souhlasila s odebráním nového vzorku DNA - a laboratoř v Innsbrucku skutečně potvrdila chybu ve slovenské databázi. Soudu nezbylo, že obviněného osvobodit. Slovák tento výsledek zjevně očekával, a tak si 865 kilometrů dlouhou cestu na dvacetiminutové přelíčení ušetřil.
Kromě mezinárodního "trapasu" může chyba podle časopisu stát slovenský stát i nemalé peníze, jak dal najevo podnikatelův advokát. Zatím podle policejní mluvčí není jasné, zda k záměně identity došlo úmyslně, tedy na odběr krve přišla v roce 2005 jiná osoba, než měla, anebo se chyby dopustilo zdravotnické zařízení, anebo selhal "lidský faktor" v řadách slovenské policie. Každopádně jde o první takový případ od roku 2011, odkdy Slovensko svou databázi profilů DNA zpřístupňuje dalším členským státům Evropské unie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.