Švýcaři straší diktátory. Banky vrátí ukradené miliony

Zahraničí
2. 2. 2011 07:15
Švýcarské banky už dávno nejsou tím, čím bývaly...
Švýcarské banky už dávno nejsou tím, čím bývaly...

Evropa je oblíbeným místem, kde si nejrůznější despotové ukládají majetek nebo kupují nemovitosti. Nad touto praxí se však pomalu stahují černé mraky. Důvodem je i nový zákon, který tento týden začal platit ve Švýcarsku.

Jeho první „obětí" se nejspíše stane bývalý haitský diktátor Jean-Claude Duvalier, známý také jako Baby Doc. Jeho krajané se už těší na vrácení alespoň části ohromné sumy, kterou kdysi jejich bývalý vládce uloupil.

Novému zákonu se nyní ve švýcarských médiích říká zkráceně „Lex Duvalier". Ve skutečnosti je jeho název poněkud delší a právnicky patřičně šroubovaný, v normální řeči zhruba znamená „opětovné navrácení neoprávněně získaného bohatství politicky exponovaných osob".

Nová legislativa má v budoucnosti zabránit, aby bývalí potentáti využívali švýcarské bankovní tajemství k ukládání naloupených peněz. Haitští vyšetřovatelé už před lety vypátrali, že Baby Doc si přes různé krycí firmy a nadace uložil na kontech švýcarských bank zhruba 5,4 milionu eur.

Stejně tak dlouho trvá boj mezi haitskou a švýcarskou vládou o navrácení peněz haitskému lidu. Jde přitom jen o „drobek" z ukradených peněz, které Jean-Claude Duvalier při svém útěku z Haiti před čtvrtstoletím odvezl ze země. Hovoří se až o sumě 850 milionů dolarů.

Kolik si však klan Duvalierů nacpal z veřejných peněz do kapes doopravdy, o tom se jen spekuluje. Baby Doc si ukládal peníze v řadě daňových oáz, ale jen ve Švýcarsku haitští vyšetřovatelé uspěli.

Baby Doc kyne svým příznivcům. Před dvěma týdny se z neznámých důvodů vrátil na Haiti. Dlouhé roky Švýcarsko odmítalo s odvoláním na bankovní tajemství poskytnout byť jen informace o Duvalierových kontech, natožpak vydání peněz. Střídající se vlády obou zemí se pak utápěly v mnoha byrokratických procedurách.

Po přijetí čerstvé legislativy „Lex Duvalier" však kabinet v Bernu začíná používat jiný jazyk a tamní ministerstvo zahraničí nyní zdůrazňuje, že Švýcarsko je první zemí, která má účinný právní nástroj k vrácení zločinně získaných peněz. Pocítí to prý i další známí současní i bývalí vůdcové dlouhé řady zemí. Haitský Baby Doc je v podstatě jakýmsi pokusným králíkem.

Jak to bývalého krvavého diktátora finančně zasáhne, je velká neznámá. O jeho skutečné peněžní situaci není nic známo. Některé informace z okolí rodiny Duvalierů ale naznačují, že Baby Doc na tom není moc dobře, protože uplynulé čtvrtstoletí rozhazoval v exilu miliony plnými hrstmi

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ