Zbrojovka BAE se vrací k soudu. Jde <span>i o gripeny</span>

Zahraničí
27. 2. 2010 15:36
Neziskovky chtějí prošetřit i možnou korupci u českých gripenů.
Neziskovky chtějí prošetřit i možnou korupci u českých gripenů.

Neziskovky chtějí prošetřit i možnou korupci u českých gripenů.Případ údajných korupčních aktivit zbrojního koncernu BAE Systems se znovu dostane před britské soudy.

Dvě britské neziskové organizace v pátek podaly u londýnského soudu žádost o přezkoumání mimosoudní dohody, kterou britský protikorupční úřad SFO uzavřel s BAE Systems a která ukončila vyšetřování údajné korupce týkající se i dodávek stíhacích letounů Gripen do České republiky.

Organizace Corner House a Kampaň proti obchodu se zbraněmi (CAAT) již s částečným úspěchem tento postup použily před třemi lety, kdy protestovaly proti rozhodnutí SFO uzavřít vyšetřování údajné korupce kolem dodávek BAE do Saúdské Arábie.

ČTĚTE TAKÉ: Žalobci prověří postup policie v kauze gripenů
                        Výrobce gripenů se vykoupil z trestního stíhání

Obě skupiny tentokrát požádaly londýnský vrchní soud o přezkoumání britské části dohody, kterou považují za protiprávní. Stejně tak vyzvaly soud, aby přezkoumal rozhodnutí SFO zrušit obvinění rakouského prostředníka BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho.

Začátkem února se SFO a americké ministerstvo spravedlnosti dohodly s BAE na mimosoudním urovnání, v jehož rámci koncern zaplatí pokutu - 30 milionů liber v Británii a 400 milionů dolarů v USA (celkem asi 8,65 miliardy korun). V Británii se dohoda týkala účetních nesrovnalostí v obchodu s Tanzanií, v USA nepravdivých výroků týkajících se dodávek do Saúdské Arábie, ČR a Maďarska.

Dohoda korupci neřeší, spíš skrývá

"Dohoda ani zdaleka neodráží závažnost obvinění z korupce proti BAE a omezila se na drobné účetnické přestupky v jedné zemi," uvedla mluvčí CAAT Kaye Stearmanová. Oběma organizacím také vadí, že SFO pominul údajnou korupci při zbrojních dodávek do České republiky, Jižní Afriky a Rumunska.

Vozy RG-33 od BAE Systems v Iráku.Aféra se týká i kauzy stíhaček Jas-39 Gripen, které vyrábí švédská společnost Saab AB, v níž má BAE podíl 21 procent. Podle smlouvy z roku 2001 měla česká armáda koupit stíhačky Gripen v celkové hodnotě 60 miliard korun; smlouva však byla později anulována. ČR si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajala za zhruba dvacet miliard korun.

Corner House a CAAT již v roce 2007 nechaly přezkoumat rozhodnutí SFO zrušit vyšetřování podezřelých zbrojních dodávek BAE do Saúdské Arábie. Vrchní soud pak v dubnu 2008 skutečně došel k závěru, že SFO podlehl "očividným hrozbám" po zásahu vlády, a uvedl, že rozhodnutí zrušit vyšetřování bylo protiprávní. SFO se odvolal a Sněmovna lordů jako tehdejší nejvyšší soud verdikt vrchního soudu zrušila. Podle sněmovny SFO jednal v zájmu národní bezpečnosti.

Šéf SFO Richard Alderman tento týden vyjádřil nad záměry aktivistů politování a připomněl, že odmítli jeho nabídku o celé věci jednat. Podle něj SFO v souboji s největším zbrojním koncernem v Evropě vyhrál.

Foto: Wikimedia Commons

Autor: ČTK

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ