Jeden ze tří moderátorů populární britské motoristické show Top Gear, Jeremy Clarkson, dostal od BBC poslední varování kvůli tomu, že při natáčení jedné z epizod pořadu údajně použil urážlivý výraz pro člověka tmavé pleti. Výraz "nigger" (negr) údajně padl během natáčení v roce 2013 a záznam, který nyní vytáhl na svět britský bulvár, nebyl nikdy použit.
Ze záznamu navíc ani není zřetelně jasné, zda sporné slovo vůbec padlo, napsal britský tisk, který se nejnovějšímu skandálu kontroverzního moderátora široce věnuje.
Čtyřiapadesátiletého Clarksona si předvolali šéfové BBC poté, co list Daily Mirror informoval, že Clarkson údajně použil slovo "nigger" ve staré verzi dětského rozpočítadla "Eeny, Meeny, Miny, Moe" (v češtině enyky, benyky...), když se rozhodoval mezi dvěma vozy.
V současnosti se v druhém verši tohoto rozpočítadla obvykle "nigger" nahrazuje slovem "tiger" - tygr a Clarkson trvá na tom, že sporný výraz nezřetelně zamumlal. Sám se pak rozhodl natočit scénu znovu a použil slovo "teacher" - učitel.
Daily Mirror neupřesnil, kde záznam získal, ani proč s ním vyrukoval právě teď. Jeho odhalení ale vedlo k výzvám, aby Clarkson z pořadu odešel nebo dostal výpověď od BBC. Veřejnoprávní BBC je financovaná z televizních poplatků, které platí každá britská domácnost vlastnící televizi.
Moderátor, jemuž sporné či otevřeně urážlivé výroky nejsou cizí, se minulý týden omluvil ve videonahrávce zveřejněné na Twitteru. Přesto, jak řekl, dostal poslední varování. "BBC mně sdělila, že pokud ještě udělám nějakou urážlivou poznámku, kdekoli a kdykoli, vyhodí mě," napsal Clarkson ve svém pravidelném sobotním sloupku v listu The Sun.
Clarkson trvá na tom, že ono "slovo na 'n'" nepoužívá, protože mu připadá "krajně ohavné". "Je to legrační. Vždycky jsem si myslel, že mě vyhodí za něco, co jsem řekl. Ne za to, co jsem vlastně neřekl," dodal.
Za 26 let svého trvání se Top Gear vysílal už v 214 zemích světa včetně České republiky a v roce 2013 se dočkal zápisu do Guinnessovy knihy rekordů coby nejsledovanější dokumentární televizní pořad na světě.
Díky tomu se z Clarksona, který je původně novinář, stala jedna z nejznámějších britských celebrit. Jeho vyhraněné názory, které nemá problém v rámci vysílání i mimo něj šířit, ho ale dostaly na kordy s řadou politiků, národních vlád, ekologických skupin, výrobců aut a dalších. Na Facebooku například existuje stránka nazvaná: "Nenávidím Jeremyho Clarksona".
Kdysi byl negr asi totéž jako karfiól
V roce 2005 Jeremy Clarkson věnoval sloupek v listu The Sunday Times posouvajícím se jazykovým tabu. "Časy se mění," napsal, "zvyky se mění a v důsledku toho to, co by dříve národ šokovalo do hloubi duše, je nyní považováno za normální." Jako příklad si vybral slovo 'fuck', které, jak uvedl, "podle posledních směrnic BBC, co jsem viděl, pořád lidi uráží víc než slovo 'nigger' (negr)," cituje jeho slova list The Observer.
Tyto směrnice se ale mýlily, dodal Clakson s tím, že právě slovo 'nigger' je dobrým příkladem. "Když jsem vyrůstal, nebylo víc šokující než třeba 'karfiól'. Neviděli jste Billa Grundyho, jak ho vyvedli z vysílacího studia (protože do éteru řekl 'fuck'), protože jste sledovali na jiném kanálu Alfa Garnetta a řvali smíchy, zatímco z něj na obrazovce padaly peprné rasistické urážky.
Ale teď, o 30 let později, je 'negr' pryč. Pravdou je, že to je asi jediné slovo, které bych svým dětem nedovolil používat."
Clarkson má přitom bohaté zkušenosti s hledáním hranic toho, co se ještě smí říkat v BBC. Jeho omluva namluvená do kamery u laptopu je vůbec prvním přiznáním, že možná zašel příliš daleko - a také zoufalá prosba, aby jeho benzínem poháněný život mohl pokračovat ve stejných kolejích jako dosud.
V minulosti skutečně nebyly upřímné omluvy v Clarksonově stylu. Když byl konfrontován s fotografií, na které jede rychlostí vyšší než 110 kilometrů v hodině s mobilním telefonem u ucha, jeho reakce zněla: "ehm, to není můj telefon." Týden poté, co mexický velvyslanec ve Velké Británii od BBC získal omluvu za charakteristiku svých krajanů v Top Gearu: "líní, nemožní a prdící", vyrazil Clarkson do Albánie, kde postavil natáčení na myšlence, že jde o národ mafie zlodějů aut.
Ironií je, že nejnovější "skandál" kolem jeho osoby staví na kousku bezmyšlenkovitého nesmyslu, který se pokusil neříct a neodvysílat, a ne na široké škále neustálého hanobení, na němž si udělal jméno. Clarkson dlouhodobě a vytrvale testuje svým chováním trpělivost vedení BBC. Společnost nyní spustila vyšetřování a Clarkson byl povolán do ředitelny, aby se ospravedlnil.
Top Gear nicméně zůstává nejúspěšnějším exportním artiklem BBC. A přestože v roce 2012 dostal Clarkson za natáčení pořadu zhruba 14 milionů liber, z vysílání pořadu do kasy stanice přitéká více než 150 milionů liber ročně. On ví - a BBC to ví také - že se bez něj zatím neobejde.
Dá se tedy předpokládat, že Clarkson i po nynější kontroverzi znovu sešlápne plyn a vrátí se s plnou silou ke své misi urážet všechno a všechny ve jménu klukovských automobilových honiček.
Copak by kterýkoli muž v západním světě mohl mít lepší práci? Jak se před časem se svou typickou grácií svěřil listu Vanity Fair, když se ho zeptal, jestli nepomýšlí na odchod z natáčení pořadu: "Nedokážu si představit, co bych dělal radši, tedy krom gynekologa Angelině Jolie."