Ambasador USA: <span>Odůvodněná reakce</span> Rusů na útok Gruzínců

Zahraničí
22. 8. 2008 11:59
Velvyslanec USA John Beyerle.
Velvyslanec USA John Beyerle.

Velvyslanec USA John Beyerle.Ruská vojska reagovala na gruzínský útok na mírové jednotky Ruské federace v Jižní Osetii zcela odůvodněně. Uvedl to nový americký velvyslanec v Rusku John Beyrle v rozhovoru, který dnes zveřejnil list Kommersant.  Spojené státy podle velvyslance od samého počátku opakovaly, že rusko-gruzínský konflikt nelze řešit silou.

Až do posledního okamžiku Washington přesvědčoval gruzínskou stranu, aby se do ničeho takového nepouštěla, a nyní přesvědčuje ruskou stranu, aby ctila dohodu o příměří a o odchodu jejích vojsk z gruzínského území, řekl Beyrle.

"Skutečnost, že jsme velmi naléhavě přesvědčovali gruzínskou stranu, aby takový krok nepodnikala, jasně svědčí o tom, že jsme nechtěli, aby k něčemu takovému došlo," podotkl americký velvyslanec.

Reagoval tak na otázku, zda fakt, že nikdo z předních amerických činitelů, včetně prezidenta George Bushe a ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, ostřelování jihoosetské metropole Cchinvali nekritizoval, znamená, že Spojené státy takové počínání podporují.

Kolona ruských vojenských vozidel nedaleko Poti.Podle Beyrleho byly USA spolu s Ruskem mnohá léta zapojeny do nejrůznějších mezinárodních mechanismů pro řešení vleklých konfliktů na gruzínském území. "Nechtěli jsme přechod k násilí a k použití síly a USA to daly jasně najevo," zdůraznil velvyslanec.

"Podle našeho názoru ruská vojska zcela odůvodněně reagovala na útok na mírové jednotky Ruské federace v Jižní Osetii. Teď však tyto síly vnikly na gruzínské území a územní celistvost Gruzie byla ohrožena," dodal.

USA podle něj byly svědky rozvrácení gruzínské občanské infrastruktury a slyšely také výzvy některých ruských politiků dožadujících se výměny demokraticky zvolené gruzínské vlády. Někteří prý zpochybňují územní celistvost Gruzie.

"Proto se domníváme, že Rusko zašlo příliš daleko," řekl. "Nejsme sami, kdo si to myslí - tento postoj sdílejí mnozí členové mezinárodního společenství," upozornil americký velvyslanec.

Zraněný gruzínský voják v Tbilisi po výměně zajatců.Washington se podle Beyrleho domnívá, že důležité je, aby Rusko naplňovalo mírový plán předložený francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a podepsaný všemi zúčastněnými stranami konfliktu. Čím dříve se ruské jednotky stáhnou k hranicím, na nichž se nacházely před vypuknutím konfliktu, tím dříve bude možné vyslat do zóny konfliktu mezinárodní pozorovatele, uvedl velvyslanec, "a pak, možná i mezinárodní mírotvorce, a poté začít pracovat na urovnání konfliktů".

Na dotaz, zda je čerstvě uzavřená americko-polská smlouva o výstavbě protiraketové základny v Polsku odpovědí na krizi v Gruzii, Beyrle zopakoval, že rakety mají ochránit Evropu před případným raketovým útokem z rizikových států, jako jsou kupříkladu Írán či Severní Korea. "Nejsou namířeny proti Rusku," prohlásil. "Jsme si dobře vědomi znepokojení Rusů, že by se tyto objekty mohly stát prvky globálnějšího systému, který by mohl být namířen proti Rusku. Tak to není..." dodal.

Fioto: Kommersant, AP a Reuters
 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ