Deset let Putina: z nikoho <span>pánem širé Rusi</span>

Zahraničí
15. 8. 2009 09:00
Ještě pár let to spolu vydržíme... Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv.
Ještě pár let to spolu vydržíme... Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv.

Ještě pár let to spolu vydržíme... Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv.V neděli uplynulo deset let od doby, kdy se Vladimir Vladimirovič Putin stal poprvé premiérem Ruské federace. Mnozí si tehdy říkali, že vydrží maximálně několik měsíců.

Opak se stal pravdou a druhý (alespoň oficiálně) muž současného sebevědomého Ruska si vybudoval image tvrdého politika a neotřesitelnou pozici v čele státu. Otázkou zůstává, zdali se vrátí do prezidentského křesla.

Na konci minulého tisíciletí se zdálo, že se demokratický režim zamořený korupcí a vedený nemocným prezidentem Borisem Jelcinem rozpadá. Političtí komentátoři glosovali jmenování Vladimira Putina do premiérského křesla jako Jelcinovu „poslední chybu", píše list Christian Science Monitor.

ČTĚTE TAKÉ: Drsný Putin ze Sibiře obsadil světová média
                        Nebojsa Putin zachránil televizní štáb před tygrem

Grafika.Tehdy šestačtyřicetiletý bývalý agent KGB z drážďanské rezidentury přišel z Petrohradu, aby obsadil nevděčnou pozici. Před ním se na postu premiéra vystřídali za necelý rok už čtyři lidé.

„Každý si myslel, že Putin je nikdo, že má nulové šance," říká sloupkař liberálního deníku Kommersant Sergej Strokan. „Jelcinův režim byl jako potápějící se loď, již už všichni schopní opustili."

Jaký rozdíl je mezi Ruskem před dekádou a nyní? Putin vyléčil Rusy z deprese po rozpadu Sovětského impéria a porážky ve studené válce. Ukončil chaos a tunelování ve velkém.

Dokázal tvrdou rukou zkrotit oligarchy a zručně upekl koláč dnešní vlády, která Rusům chutná: carské tradice, něco ze sovětských časů a všechno posypal pravoslavím.

Dnešní občan největší země světa je na svůj stát hrdý.

ČTĚTE TAKÉ:  Ruské námořnictvo posílí dvě nové jaderné ponorky
                         Ruské ponorky hlídkují u amerických břehů, USA v klidu

Putin ušel od Jelcinovy rezignace na Silvestra 1999 dlouhou cestu. Když 7. května roku 2000 usedal v Kremlu, dostal do rukou nemocné Rusko.

Putin na raketové střelnici v Plesecku. Tehdy ještě měl jaderný kufříkI přes globální krizi, jež na Rusko tvrdě dopadla, se Putin stále jeví jako nepostradatelný vůdce. V průzkumech veřejného mínění si stále udržuje vyšší míru oblíbenosti než jeho nástupce Dmitrij Medveděv. Mnozí experti navíc věří, že středobod politické moci není v Kremlu, ale v moskevském Bílém domě (sídlo premiéra). Díky ústavnímu dodatku, který narychlo schválila Duma minulý rok, se bude moci Putin do čela země v roce 2012 vrátit.

Tvrďák Putin

Když se ruský tisk ohlíží za úspěchem Putina, vypichuje jeho směs přísné mluvy, vlasteneckého zápalu pro obnovu globální moci Ruska a jeho propracovanou image.

ČTĚTE TAKÉ: Popularita ruských vůdců klesla. O desetinku

Putin byl při nástupu do funkce jako relativně mladý člověk a aktivní sportovec (má černý pásek v judu), jenž nepije. Oproti Jelcinovi to byl propastný rozdíl. Jeho fotografie z dovolené obletěly celý svět. Putin - sportovec, Putin - krotitel tygrů, Putin - sibiřský rybář. Ruský premiér má mnoho tváří, které se Rusům líbí.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: V Rusku neplatí "klobása místo svobody"

Na začátku jasně vyjádřil, kam chce svou zemi nasměrovat. Nedlouho po svém zvolení umístil své cíle na internet. Hovořil o sobě jako o „statistikovi", který se snaží modernizovat Rusko sladěním jeho národních hodnot s evropskou demokracií. Na sladění s demokracií se sice lehce pozapomnělo, ale většině Rusů to očividně nevadí.

Krátce po nástupu Putina do funkce otřásly Ruskem výbuchy v domech.„Putinův hlavní cíl bylo vytvořit silný a jednotný ruský stát. Hodlal ho dosáhnout jasným, direktivním systémem státní správy, kde by seděli jemu loajální lidé," říká Alexej Muchin, ředitel nezávislého Centra pro politické technologie v Moskvě. „Snažil se před veřejností vypadat jako ‚hodný car‘ a doposud se mu to dobře daří. Ale jeho plán udělat ze státu efektivní nástroj národního rozvoje není zdaleka takový, jak ho avizoval."

Strokan si myslí, že Putin „přišel, když demokracie selhávala. Přišel s vizáží vojáka s čistým štítem a pevným postojem, což na lidi působilo ... ale celé to ovšem byla PR operace. Jakmile byl u moci, převzal kontrolu nad hlavními médii, aby se pojistil, že proti němu tuto metodu nikdo nepoužije."

Během několika let Kreml efektivně kontroloval veškeré televizní stanice v zemi. Někteří, jako magnáti Boris Berezovskij a Vladimir Gusinskij, se mu zkusili postavit, aby nakonec uprchli za hranice.

ČTĚTE TAKÉ: Ruský soud: Chodorkovskij zůstává za mřížemi
                        
Chodorkovskij: býval multimiliardářem, pak šil rukavice

Druhá válka v Čečensku už byla v režii Putina.Ale stejně jak se prostor pro opozici smršťoval, ekonomika rostla. Rapidně. Z velké části za to mohly zisky z rekordně vysokých cen ropy. Prosperita a zvyšující se životní standart ukolébal volání po politické svobodě.

Političtí oponenti? Rozdrceni

Ne všichni si nasadili růžové brýle, když se Rusko odráželo ode dna. Putinovy roky u moci jsou poznamenány válkami a teroristickými údery, po nichž většinou přišla tvrdá odveta z Moskvy.

Jen několik týdnů poté, co Putin usedl do premiérského křesla, Ruskem otřásla série dosud nevysvětlených výbuchů v činžovních domech. Tři zasažená města (Moskva, Bujnaksk v Dagestánu, Volgodnosk) a tři sta mrtvých donutilo Kreml opět spustit tvrdou ofenzivu proti rebelům v Čečně (na Kavkaze se už tou dobou bojovalo v Dagestánu, kam v sprnu zaútočili  čečenští ozbrojenci).

V této atmosféře spěchali lidé podpořit proputinovskou stranu v prosincových volbách roku 1999. Uskupení Jedinstvo (dnešní Jednotné Rusko z tohoto uskupení vychází, vzniklo spojením Jedinstva a strany Vlast-Celé Rusko) se tehdy stalo po komunistech druhým nejsilnějším v Dumě.

Putin a jeho správce Čečny Kadyrov na nelichotivém plakátu.Válka v Čečensku, hrozný teroristický útok a 120 mrtvých v divadle v srdci Moskvy, stovky zabitých dětí v jihoruském Beslanu vedly k dramatické změně politického klimatu. Z toho těžil Kreml a bezpečnostní složky získaly víc moci, než kdy předtím.

„Na každou krizi odpověděl Putin upevněním své kontroly," tvrdí Máša Lipmanová, editorka časopisu Pro er Contra, který publikuje Carnegie centrum v Moskvě. „Politici jsou nyní stoprocentně kontrolovaní shora. Nemůže se znenadání zjevit žádná osobnost či politická kapacita, aniž by ji schválil Kreml."

Putin sebou také do státního aparátu přivedl veterány z KGB. Kritici nového řádu na Rusi tvrdí, že „noví muži", jež Putin přivedl, aby zbavili zemi korupce, naopak jen přispěli k jejímu rozbujení. „Putin si přivedl tyhle lidi z bezpečnosti protože jim jediným mohl věřit," myslí si Andrej Soldatov ze serveru Agentura.ru, který se věnuje bezpečnostním složkám. „Ale Putin vlastně vytvořil stav, kdy se stát a velké podniky navzájem hodně přibližují. Tajné služby nyní pracují víc v zájmu korporací, než dělají v zájmu země."

ČTĚTE TAKÉ: Hnutí zavražděné aktivistky obvinilo prezidenta Čečenska
                        Rusko zmírňuje režim pro nevládní organizace
                        Rusko: tajná služba bude kontrolovat osobní poštu

Putin si dokáže získávat mnoho spoluobčanů. Zde s motorkáři.Lidé, kteří měli moc a peníze Kremlu odporovat, buď nakonec přísahali Putinovi věrnost, prchli za hranice, nebo skončili za mřížemi jako kdysi nejbohatší muž Ruska, Michail Chodorkovský.

Systém, který Vladimir Putin stvořil, se zdá pevný. Přesto, když udeřila globální krize a zdevastovala ruské devizové zásoby, začala se západní média ptát, jak dlouho ještě vydrží prosperita poháněná ropnými zisky.

„Minulý rok se vzdal prezidentského úřadu, ale zůstal jako premiér, protože si nemůže dovolit odejít. On je nosným pilířem systému. Pokud by zmizel, mohl by tento řád velmi rychle začít praskat," říká Lipmanová.

Putin jako idol Rusů. Svalnatý, střízlivý a pevný.

Foto: Reuters, ČTK/AP, militaryphotos.ner, terror99.ru

Autor: - els -

Další čtení

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v Kašmíru, mrtvých je nejméně 26

Zahraničí
22. 4. 2025
Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ