Poprava, demonstrace. I tak na Ukrajině volilo přes 40 procent lidí

Zahraničí
25. 5. 2014 18:16
Nedělní demonstrace na Leninově náměstí v Doněcku.
Nedělní demonstrace na Leninově náměstí v Doněcku.

Účast v prvním kole voleb ukrajinského prezidenta zatím dosáhla víc než 40 procent, v Doněcké oblasti hlasovala desetina voličů, v Luhanské 18 procent. Oznámila to dnes v Kyjevě ukrajinská ústřední volební komise. Volební akt zablokovali proruští radikálové hlavně na severu Doněcké a na jihu Luhanské oblasti, nejvyšší volební účast je podle komise v Lvově.

Podle volební komise jsou zcela zablokovány volby ve třiceti okresech Doněcké oblasti. Hlasovat nemají možnost voliči v řadě velkých měst včetně Doněcka, Kramatorska, Slavjanska, Horlivky, Jenakijeva, Charcyzka nebo Artemivska. Příznivější je údajně situace na jihu oblasti, v Mariupolu například fungují prakticky všechny volební okrsky, i když účast voličů je nízká.

Žádný volební okrsek nepracuje v Luhansku, ovšem celkově dosahuje v nejvýchodnější oblasti země volební účast zhruba 18 procent. Podle ukrajinských médií je to více, než se vzhledem ke složité bezpečnostní situaci čekalo. Volit ale nemohou lidé ve městech Antracyt, Lysyčansk, Severodoněck a řadě dalších.

Stovky Ukrajinců volilo na ambasádě v Praze.V Kyjevě se volební účast pohybuje kolem 40 procent, ještě o deset procent vyšší je v západoukrajinském Lvově. V některých okresech Lvovské oblasti přišlo podle místních médií k volbám až kolem 65 procent oprávněných voličů. Jiná je situace v Zakarpatské oblasti, kde je volební účast nízká, údajně srovnatelná s východem země.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov oznámil, že hackeři narušili systém elektronické komunikace ústřední volební komise. Odevzdané volební lístky podle něj bude v řadě případů nezbytné sčítat ručně.

V Luhanské oblasti údajně popravili členy volební komise

Prudká přestřelka se dnes strhla u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska. Podle ruské agentury RIA Novosti tam ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých se prý upřesňuje.

Informaci o popravě členů volební komise ruské agentuře sdělili místní proruští aktivisté ze samozvané Luhanské lidové republiky. Vraždy se podle nich dopustili příslušníci praporu Dněpr, který je součástí dobrovolnické Národní gardy podřízené ukrajinské vládě. Důvodem popravy měla být neochota členů volební komise otevřít hlasovací místnost.

Podle ukrajinské televize Espreso se dnes Novoajdar stal terčem soustředěného útoku separatistů, kteří obsadili čtyři místní volební okrsky. Proti útočníkům zasáhli vojáci a proruští radikálové proti nim začali "bezhlavě střílet". Při přestřelce zahynulo několik civilistů, mnoho lidí je údajně zraněno. Ze zpráv ukrajinských médií nevyplývá, zda jde o incident totožný s údajnou smrtí členů volební komise.

Z Dněpropetrovska dnes místní média oznámila útok separatistů na sídlo oblastního gubernátora. Mezi zasahujícími policisty je údajně dvacet zraněných, pokus o obsazení objektu podle agentury Unian ztroskotal. Zadrženo bylo 37 ozbrojených útočníků.

V Doněcku a Charkově demonstrovali odpůrci voleb

Několik stovek proruských radikálů v Doněcku a Charkově na východě Ukrajiny přišlo na demonstraci proti pořádání prvního kola prezidentských voleb. Podle ukrajinské televize Espreso se na centrálním charkovském náměstí Svobody shromáždilo několik set lidí, na doněckém Leninově náměstí jich podle ruských médií údajně bylo kolem pěti tisíc. Část z nich se vydala k rezidenci oligarchy Rinata Achmetova, do níž se bezúspěšně pokusila proniknout.

Jeden z kandidátů Vitalij Klitschko při prezidentských volbách.Demonstrace se obešly bez násilností, v Charkově ale policisté zadrželi skupinu mladíků vyzbrojených noži, pálkami a obušky. Podle agentury Unian přišlo do centra Charkova protestovat celkem asi 300 lidí.

Početnější byla demonstrace v Doněcku. Dav, složený podle očitých svědků většinou ze starších lidí, se po jejím skončení vydal k doněcké rezidenci oligarchy Rinata Achmetova, který v posledních dnech vyvolal rozhořčení separatistů tvrdou kritikou jejich akcí. Demonstranti se shromáždili před vchodem do areálu a chystali se ho "znárodnit".

Sám Achmetov je podle ukrajinských médií v Kyjevě, podle jiných zdrojů v Londýně. Server Novosti Donbassa uvedl, že separatisté se pokusili s vlivným miliardářem na dálku vyjednávat prostřednictvím internetové služby Skype. Hlavním zájmem vzbouřenců je dosáhnout toho, aby Achmetov platil daně do jejich "státního rozpočtu".

Pokus získat Achmetovovo spojenectví ale skončil neúspěchem. Separatisté nakonec vydali prohlášení, že převzali oligarchovu rezidenci pod svou kontrolou a v pondělí budou pokračovat ve vyjednávání.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Vadim Ghirda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ