Evropa nemusí sahat jen po Ural, ale skoro k Tichému oceánu. Soudě alespoň podle toho, že ruský prezident Dmitrij Medveděv své hosty z Prahy a Bruselu pozval až do Chabarovska, vzdáleného devět hodin časového posunu od střední Evropy. Právě zde, kousek od čínských hranic, dnes začíná dvoudenní, v pořadu už 23. summit Evropské unie a Ruska.
Žádný průlom v energetice, v evropské bezpečnosti, ve sporech na Kavkaze a v dalších ožehavých otázkách se sice nečeká, ale výlet na Dálný východ přeci jen může naplnit záměr hostitele. Tím totiž podle Medveděva je předvést obrovskou rozlohu Ruska a tím přispět k jeho lepšímu pochopení.
A co teprve, až se ruský prezident setká se svým českým protějškem Václavem Klausem, předsedajícím unii, s předsedou Evropské komise Josém Barrosem a se šéfem unijní diplomacie Javierem Solanou na hlavní chabarovské třídě - Marxově ulici - či na Leninově náměstí, kde stále stojí pomník vůdce bolševické revoluce a kousek od něj sídlí místní vláda.
"Lenin je přeci součást naší velké historie...," vysvětlují dvě chichotající se studentky, proč jim socha nevadí. Chabarovsk se neliší od stovek jiných postsovětských měst, kde pomníky a názvy ulic zůstaly ve stejné podobě, jako když kormidlo moci třímala jediná vládnoucí strana. Ale ani to se v Rusku až tak nezměnilo, byť se komunisté přestěhovali do lavic opozice.
Ostatně když Medveděv nedávno navštívil Kirov, kde jmenoval gubernátorem opozičního pravicového politika, hostitel pro hladkou návštěvu hlavy státu nechal pokrýt asfaltem i koleje železničního přejezdu.
Chabarovsk na první pohled nevypadá jako nějaký Orient, ale spíše jako běžné provinční postsovětské město. Kousek od výstavné Marxovy ulice a Leninova náměstí narazíte na typické paneláky i ještě starší obytné domy z Chruščovovy éry.
Na rozdíl od evropské části Ruska tu má však většina aut volant vpravo - ojetá auta z Japonska se tu navzdory nedávnému zvýšení cel zjevně těší větší oblibě než vozy domácí výroby.
Ale pozor na ohrnování nosu. Místní obyvatelé, jichž je bezmála 600 tisíc, jsou velcí místní patrioti a na své město nedají dopustit. "To víte, platy tu nejsou jako v Moskvě, ale obletěly jsme svět a v Chabarovsku je nejlíp," tvrdí bývalé letušky Olga a Světlana.
Město je plné fontán a zeleně, ze které vyčuhují i úhledné novostavby, a podél úpravného nábřeží protéká mohutný Amur. Najdou se i odvážlivci, kteří se navzdory zákazu ve veletoku koupou. "Plavu tu od května do září, abych se zocelila. Řeka je mnohem čistší než dříve," tvrdí padesátnice pracující na místní radnici jako právnička.
"Je to pocta," říká Natalija Ziminová z tiskového oddělení místní vlády o skutečnosti, že právě Chabarovsk a vlastně celý Dálný východ hostí evropský summit. "Vyrostla tu už celá generace, která se do Evropy, ani do Moskvy nedostala. Za to do Číny je to na skok," dodává.
Ze summitu by snad mohl vzejít i hmatatelnější prospěch než jen pocty. Koneckonců nikoliv asijští sousedé - Japonci, Korejci nebo Číňané - jsou v místních končinách největšími investory, ale právě Evropané. Podíl evropských firem na zahraničních investicích v kraji loni činil 53 procent. Jen Nizozemci zde vynaložili 4,8 miliardy dolarů do těžby plynu a ropy.
Tvrdí se, že právě obyvatelé ruského Dálného východu jsou nejnadšenějšími Evropany mezi Rusy. Ostatně Chabarovsk jako výspa evropské civilizace na Dálném východu právě slaví 150 let od svého založení. "Asie, Evropa? Cítíme se tu dobře. Jako Rusové," odpovídají však místní.
Chabarovský summit - spíše jen pokračování dialogu |
Energetika, evropská bezpečnost, globální krize či situace na Kavkaze patří k tématům vrcholné schůzky Evropské unie a Ruska, která dnes začíná na ruském Dálném východu v Chabarovsku. Průlom ve sporných otázkách se nečeká, ani podpisy pod případnými dokumenty, a tak diplomaté hovoří o dvoudenním summitu jako o pokračování dialogu. |
Foto: ČTK/AP, Reuters a Profimedia