Ruští policisté se korupci učí už ve škole
26.06.2009 09:56
Průzkum mezi budoucími ruskými policisty, který provedl sociolog Igor Grošev v policejní škole v Ťumeni, natolik rozhořčil vedení zařízení, že sociologa zažalovalo. A dosáhlo toho, že soud zakázal výsledky průzkumu zveřejnit, přestože podle expertů z akademie věd bylo šetření provedeno správně.
Sociolog se hodlá proti soudnímu zákazu odvolat.
Sociolog dotazy mezi 413 žáky zjistil, že jen tři procenta dotázaných nikdy nepodplácelo své učitele, pouhé procento nevyužívalo nezasloužených výhod a polovička už má zkušenosti, jak si získat přízeň nadřízených. Třetina studentů považuje úplatky za přirozenou nevyhnutelnost. Jen šest procent dotázaných vidí změny k lepšímu ve vztahu policie k veřejnosti, zatímco polovička je přesvědčena o "dvojí morálce", tedy že jinak se lze chovat "ke svým" a "k cizím". Podle tří pětin studentů ve škole kvete donašečství.
ČTĚTE TAKÉ: Brožura pro ruské policisty: Gorbačov byl agent sionismu
Rusko: policejní masakr ukázal syndrom beztrestnosti
Na škole studují jednak potomci policejních rodin, jakož i studenti, které přilákalo hlavně bezplatné studium, v regionu již vzácné, jakkoli přijetí ke studiu prý vyžaduje tučný úplatek. Do policejní školy s tvrdým režimem zároveň rodiče posílají své obtížně vychovatelné ratolesti, s nimiž si už nevědí rady.
"Taková zjištění jsou samozřejmě nepříjemná. Raději ani nemyslet, jaký bude strážce pořádku vychovaný v takových podmínkách," poznamenal deník. Podle sociologa samého se takový policista chová k druhým lidem stejně, jako se na škole chovali k němu, a snaží se kompenzovat si vše, co musel snášet.
Odtud podle Groševa pramení i zločiny spáchané policisty: "Je to normální reakce organismu, který dlouho musel krotit vnitřní agresi, a nyní se dotyčný cítí pánem."
Ruskem otřáslo krveprolití, které koncem dubna spáchal v moskevské samoobsluze policejní důstojník. Náčelník v čtvrti Caricyno Denis Jevsjukov tehdy zastřelil tři lidi a nejméně čtyři další zranil. Následovala série odhalení, z nichž vyplynulo, že dvaatřicetiletý major nevděčil za bleskovou kariéru úspěchům při odhalování zločinů, ale úplatkům svým šéfům.
Ještě dříve list Moskovskij komsomolec odhalil systém fungující u dopravní policie: strážník musí po službě odevzdat alespoň tři tisícovky svému šéfovi, který pošle svému náčelníkovi ještě více. Taková "pumpa" prý vyhání úplatky až na samotný vrchol hierarchie.
Izvestija k článku o poměrech na policejní škole přidávají ještě příběhy strážců pořádku, kteří jako nepohodlní byli vyhozeni z práce, či šéfa policejních odborů, čelícího šikanování a domovním prohlídkám.
Foto: ČTK/AP, Reuters, Wikimedia Commons
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.