Zima v Rusku dokáže být opravdu krutá. Zažívá to nyní i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen při svých jednáních v Moskvě. Do ústředí aliance v Bruselu se měl vrátit už ve čtvrtek večer, ale jeho letadlo "zamrzlo".
Musel tak v moskevském hotelu strávit další noc, než dnes mohl odletět.
"Generál Zima se jej rozhodl nepustit. Je to nečekaný závěr návštěvy," řekl agentuře Interfax ruský velvyslanec u NATO Dmitrij Rogozin o neplánovaném prodloužení první cesty nového politického šéfa aliance do Ruska.
Pověstné kruté mrazy v Rusku přispěly ke krachu německé ofenzivy, která měla v roce 1941 dobýt Moskvu. Promrzlé německé (ale třeba i rumunské) vojáky totiž zaskočil protiútok Rudé armády posílené o sibiřské jednotky zvyklé bojovat i v mrazech. Německá propaganda porážku vysvětlovala právě "generálem Zimou".
ČTĚTE TAKÉ: Rusové doučují Obamu Afghánistán. Víc mužů, víc mrtvých
Rasmussen v Moskvě žádal o větší pomoc pro alianční operaci v Afghánistánu, konkrétních slibů se však nedočkal. Šéf NATO si mimo jiné přál, aby Rusové s jednotkami ISAF cvičili po Hindúkušem afghánské policisty. Mohlo by se tak podle něj dít i na ruském území.
Rasmussen dále přišel s prosbou „vrtulníkového balíčku". Moskva by tak cvičila afghánské piloty a poskytla by jim i helikoptéry. Šéf aliance by přivítal rovněž dodávky tisíců ruských kalašnikovů pro afghánské ozbrojené síly.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov slíbil větší pomoc, ale na Rasmussenova přání reagoval spíše chladně. Kreml prý návrhy NATO prozkoumá.
V otázce Afghánistánu, z něhož se sovětské jednotky musely před dvaceti lety po mnoha neúspěších stáhnout, bývá Rusko obecně dost zdrženlivé.
"Teplota (v Moskvě) je teď velmi nízká, ale naštěstí s teplotou našich vztahů je to lepší," prohlásil Rasmussen v příspěvku pro svůj videoblog, natočeném na Rudém náměstí na pozadí Kremlu.
Chlad v těchto dnech ztrpčuje život i běžným Rusům - praskají potrubí, auta odmítají nastartovat, zamrzají bankomaty a spotřeba elektřiny láme rekordy.
Foto: Wikipedia a ČTK/AP