V syrském Homsu pokračují boje. Obyvatelé a opoziční zdroje hlásí nové bombardování. V pondělí si tamní střety vyžádaly 95 obětí, dnes je hlášeno 15 mrtvých civilistů a čtyři vojáci. V Damašku se s prezidentem Bašárem Asadem setkal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Diplomatické styky se Sýrií naopak přerušuje řada západních států i arabské země od Perského zálivu: "Království Saúdské Arábie, které v současnosti radě předsedá, oznamuje, že členové Rady pro hospodářskou spolupráci arabských států Zálivu (GCC) se rozhodli stáhnout všechny své velvyslance ze Sýrie a zároveň vyzvat všechny velvyslance syrského režimu ve svých zemích k okamžitému odchodu. Šestka členů GCC - Bahrajn, Kuvajt, Katar, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty - v něm odsoudila "kolektivní masakr" páchaný syrským režimem.
Jednání s Asadem označil Lavrov za velmi užitečné. "Syrský prezident nás ujistil, že je zcela oddán snaze zastavit násilí bez ohledu na to, odkud přichází," řekl šéf ruské diplomacie s tím, že Damašek má zájem na pokračování monitorovací mise Ligy arabských států (LAS). Ta koncem ledna pozastavila svou činnost na protest proti vzrůstajícímu násilí.
Homs je od víkendu dějištěm krvavých střetů, při nichž zahynuly stovky lidí. V úterý se palba ozývala od rána z obytné čtvrti Bábá Amru. "Bombardování neustalo ani v noci. Každých pět minut slyšíme téměř čtyři exploze. Ráno se palba soustředila v Bábá Amru a ve čtvrtích Inšáát a Džúbar," řekl obyvatel Homsu abú Ramí. Humanitární situace je prý velmi špatná a lidé se neodvažují volně se městem pohybovat. Jeden lékař, který se pokusil dostat do Bábá Amru, byl zraněn. "Elektřina nefunguje, veškeré spojení s okolím bylo přerušeno," sdělil zdroj agentury Reuters.
Nepokoje v Sýrii mají podle odhadů od loňského března už na šest tisíc obětí. Dle čerstvé zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) je mezi nimi 400 dětí. Mluvčí UNICEF Marixie Mercadová sdělila, že 400 dětí bylo zatčeno a že některé z nich byly mučeny a sexuálně zneužity. Situace v Homsu je podle ní mimořádně špatná a děti jsou tam ohroženy víc než jinde v Sýrii.
Obnovu bojů přiznal také Damašek, avšak podle jeho interpretace jde o další zákrok proti teroristům, kteří se snaží Sýrii zničit.
Podle opozice chce Damašek obnovenými útoky na Homs v době Lavrovovy návštěvy ukázat, že Asad má situaci stále pod kontrolou a že je schopen Sýrii vládnout až do konce svého mandátu, tedy do roku 2014.
"Asad musí Rusům dokázat, že si stojí pevně. Nedokázal Homs zvládnout od začátku protestů a teď, kdy není ohrožen žádnou zahraniční intervencí, chce s tímto městem skoncovat," řekla zástupkyně opoziční Syrské národní rady Catherine Tallíová. Protivládní demonstrace ovšem Rusko kritizují za vetování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která nabízela řešení krize v Sýrii podle plánu Ligy arabských států. Kromě jiného obsahovala i výzvu k Asadově rezignaci. Na protestech se vedle syrských vlajek objevily také symboly čečenských separatistů, podle logiky "nepřítel mého nepřítele", píše web Svobodné Evropy.
Ačkoli se Čína připojila k ruskému vetu, hodlá také Damašek tlačit k reformám. Mluvčí jejího ministerstva zahraničí Liou Wej-min dělil, že Peking chce vyslat do Damašku své diplomaty a usilovat o řešení krize prostřednictvím dialogu.
Syrské Muslimské bratrstvo obvinilo Rusko, Čínu a Írán ze spoluúčasti na masakrech proti civilistům, ale Teherán dnes toto obvinění odmítl. "Do vnitřních záležitostí Sýrie vůbec nezasahujeme," prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí.
K zemím, které odvolaly kvůli špatné bezpečnostní situaci své velvyslance z Damašku, se v úterý připojily Itálie, Nizozemsko a Francie. Před nimi tak učinily
Osvobození od Asada
Dezertéři syrské armády v Ammánu oznámili, že se dohodli na vytvoření společné vojenské rady, která má řídit "osvobození" země od Asadova režimu. Do čela "vyšší revoluční rady", která má nahradit Syrskou svobodnou armádu, se postavil generál Mustafá Ahmad Šajch, nejvýše postavený syrský dezertér pobývající nyní v Turecku.
"Po konzultacích se zběhy pocházejícími z celé země a po pečlivé přípravě bylo dosaženo dohody o utvoření Vyšší revoluční rady k osvobození Sýrie, která je odpovědí na volání po svobodě a po osvobození Sýrie od (Asadova) gangu," uvádí se v prohlášení nového povstaleckého vedení.