Alkohol + antibiotika = apokalypsa. Doopravdy?

Zdraví
5. 1. 2015 06:01
V roce 1950 se penicilin začal používat jako první účinná léčba sexuálně přenosných infekcí (ilustrační foto).
V roce 1950 se penicilin začal používat jako první účinná léčba sexuálně přenosných infekcí (ilustrační foto).

Je těžké zjistit, kdy přesně bylo poprvé upozorněno na nebezpečnost pití alkoholu spolu s užíváním antibiotik. Toto varování prý platí již od roku 1950, kdy se penicilin začal používat jako první skutečně účinná léčba sexuálně přenosných infekcí jako kapavka a syfilis. Lékaři se v té době zřejmě obávali, že činy pod vlivem démona alkoholu by mohly zhatit jejich nákladnou léčbu pomocí nových zázračných léků. Proto pacienty s antibiotiky ubezpečovali, aby se pití zdrželi.

Obvykle to ale tak žhavé není, tvrdí Michael Vagg z Deakinovy univerzity v Melbourne. Větší problémy nastanou jen ve výjimečných případech.

Určitě byste neměli pít alkohol během užívání protiinfekčních antibiotik, jako jsou metronidazol, tinidazol a sulfamethoxazol či trimethoprim. Tyto léky blokují jednu z hlavních cest, která metabolizuje alkohol. S alkoholem způsobí opravdu nepříjemné stavy - vyvolávají rudé fleky po celém těle, mdloby a zvracení i po jediné sklenice piva.

Ale tyto protiinfekční léky mají poměrně specializované využití - k léčbě infekcí organismy, jako je lamblie střevní (z kontaminované pitné vody) nebo střevní červi. Tudíž by bylo neobvyklé, aby vám je lékař předepsal bez předchozí dlouhé přednášky.

Co se týče ostatních typů antibiotik, není zatím žádný jasný důkaz o poškození těla po skromném požití alkoholu. To ale neznamená, že je dobrý nápad pít jak Dán, když jste v sevření infekce. Alkohol na vás pravděpodobně bude mít větší a méně příjemný účinek.

Alkohol s antibiotiky vyvolává rozšíření krevních cév v končetinách, jak se tělo snaží zvýšit horečku a zpomalit tak šíření infekce. Ledviny jsou nuceny kvůli alkoholu ztratit více tekutin, čímž se zvyšuje riziko dehydratace. Hluboká bolest svalů pramenící z virového onemocnění v kombinaci s antibiotiky může vzácně zanechat ve svalech dlouhodobou škodu.

Některá antibiotika jako isoniazid a flukloxacilin mohou špatně působit na játra a v malém procentu případů způsobit i mírné hepatitidy. Večírek v opojení tedy dráždí játra, která pracují jak s působením antibiotik, tak s odbouráváním alkoholu.

"Pokud vám není dobře a zamýšlíte jít na nějaký večírek, je lepší pít alkohol střídmě, ať už antibiotika berete, nebo ne. Léčba bude rychlejší a snížíte riziko sekundárních komplikací," uzavírá Vagg. Leda, že byste užívali některé z léků, které jsou výše uvedeny jako ta problémová antibiotika - v takovém případě je třeba se alkoholu vyhýbat obloukem.

Autor: - lek -Foto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ