<span>Alkoholik pomáhá alkoholikovi</span> už 75 let. AA slaví výročí

Zdraví
10. 6. 2010 08:21
Pijan pomáhá pijanovi. Anonymní alkoholici slaví 75 let.
Pijan pomáhá pijanovi. Anonymní alkoholici slaví 75 let.

Pijan pomáhá pijanovi. Anonymní alkoholici slaví 75 let.Historie Anonymních alkoholiků (AA) se píše už 75 let. V roce 1935, 10. června založili Američané Bill Wilson a Robert Smith první sdružení AA, které pomáhá závislým lidem hledat ztracenou důstojnost především vzájemnou podporou.

Dva pijani, kteří se vzájemně podporují, aby se odnaučili pít. Hnutí založené na jednoduché myšlence, že schopnost zůstat střízlivý se zvyšuje s množstvím pomoci, kterou člověk poskytne druhým, v současnosti čítá dva miliony členů ve 150 zemích světa.

Jen v ČR fungují skupinky AA ve 32 městech. Dveře jsou přitom otevřeny každému, pro koho závislost na alkoholu představuje problém, tedy i blízkým alkoholiků.

Dvanáct stupňů zasvěcení

Základ léčby tvoří setkání závislých na alkoholu v naprosté anonymitě. Členové AA udržují jeden druhého v odhodlání abstinovat a vyměňují si navzájem své zkušenosti.

Cesta k vyléčení vede dvanácti stupni zasvěcení a nejlepší rada pro ty, kteří chtějí přestat, se nazývá "90-90". Znamená to zúčastnit se 90 setkání během prvních tří měsíců vlastního boje se závislostí.

Navzdory masovému rozšíření není hnutí AA bez kritiků. Někteří jej přirovnávají ke kultu a jiní argumentují, že mnoha alkoholikům nepomohlo.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Infarktu se dá v 80 procentech předejít. Ušetříme zdraví a stát miliardy

Zdraví
22. 1. 2026
ilustrační foto

Chřipka je na ústupu, ale stále hrozí a bude dál zabíjet. Kýchejte ohleduplně

Zdraví
Aktualizováno: 19. 1. 2026 18:12

„Musím se všem zavděčit“. Ženská past, ze které se těžko utíká

Zdraví
16. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ