Historie Anonymních alkoholiků (AA) se píše už 75 let. V roce 1935, 10. června založili Američané Bill Wilson a Robert Smith první sdružení AA, které pomáhá závislým lidem hledat ztracenou důstojnost především vzájemnou podporou.
Dva pijani, kteří se vzájemně podporují, aby se odnaučili pít. Hnutí založené na jednoduché myšlence, že schopnost zůstat střízlivý se zvyšuje s množstvím pomoci, kterou člověk poskytne druhým, v současnosti čítá dva miliony členů ve 150 zemích světa.
Jen v ČR fungují skupinky AA ve 32 městech. Dveře jsou přitom otevřeny každému, pro koho závislost na alkoholu představuje problém, tedy i blízkým alkoholiků.
Dvanáct stupňů zasvěcení
Základ léčby tvoří setkání závislých na alkoholu v naprosté anonymitě. Členové AA udržují jeden druhého v odhodlání abstinovat a vyměňují si navzájem své zkušenosti.
Cesta k vyléčení vede dvanácti stupni zasvěcení a nejlepší rada pro ty, kteří chtějí přestat, se nazývá "90-90". Znamená to zúčastnit se 90 setkání během prvních tří měsíců vlastního boje se závislostí.
Navzdory masovému rozšíření není hnutí AA bez kritiků. Někteří jej přirovnávají ke kultu a jiní argumentují, že mnoha alkoholikům nepomohlo.
Foto: www.profimedia.cz