Asociace psychosomatické medicíny zveřejnila nová data: AVS přístroj, nová biotechnologie, poskytuje nejrychlejší relaxaci a bezpečně pomáhá u nespavosti a depresí.
,,Trpěl jsem dlouhá léta nespavostí a musel bral prášky, protože nic jiného nezabíralo. Až jsem vyzkoušel AVS přístroj. Nespavost byla za dva týdny pryč! Spím teď normálně a hlavně jsem ráno odpočatý." popisuje pádesátiletý advokát Tomáš Tvrdík.
AVS přístroj (audiovizuální stimulátor) se skládá ze speciálních ,,světelných" brýlí, sluchátek a ovládací jednotky. Prof. Thomas Gabsdiel z berlínské fakultní kliniky vysvětluje princip: ,,Světelné pulsy a zvuky navodí vysíláním frekvence žádoucí stavy mozku, například kvalitní spánek nebo hlubokou relaxaci odstraňující stres a únavu během několika minut." Pro laickou představu je princip této technologie podobný jako sledování plamenů ohně, které uklidňuje, nebo drkotání kol vlaku, které uspává. Když mozek přijme určitou frekvenci zvuku či světla, přeladí se podle ní: pomalé frekvence uvolňují nebo uspávají, rychlé frekvence akumulují energii nebo zvýší koncentraci.
AVS přístroje obsahují programy se specifickými frekvencemi, v současnosti je vyvinuto přes 40 možností: od eliminace trémy a zrychlení učení, přes rychlé odstranění únavy až například po léčbu depresí nebo nespavosti. Uživatelé si nejvíce cení rychlé relaxace nebo možnosti zbavit se díky AVS přístroji léků na nespavost a deprese. Tato metoda totiž při pravidelném používání navrací fungování biorytmů spánku i psychiky do své správné polohy. Nemění organismus dodáváním něčeho cizorodého, ale optimalizuje činnost mozku, který si tak psychosomatickou rovnováhu provede přirozeným způsobem sám. Je to nesporná výhoda, protože AVS přístroj tak nemá žádné vedlejší účinky a navíc pak uživatel po nápravě nějakého zdravotního problému nemusí nutně AVS přístroj dále používat. ,,V našem centru používáme AVS přístroje od roku 1998, kdy jsem si první přivezl z ciziny. V dnešní době bych jej doporučil téměř každému, vyjma epileptiků. Nejlepší je ovšem používat AVS přístroj preventivně, než k nějakému velkému vyčerpání vůbec dojde," říká Prim. MUDr. Jan Cimický, CSc.
Na vývoji technologie AVS se v letech podílelo 1970-1985 několik vědeckých týmů z různých koutů světa, včetně NASA a dvou nositelů Nobelových cen. Jejich předchůdci, lidově zvané psychowalkmany, jsou u nás poměrně dlouho, zhruba 20 let. Nicméně teprve AVS přístroje nové generace, u kterých se zvýšil komfort pro uživatele a zrychlila účinnost, vedly v posledních letech k masovějšímu používání. Pomalu se u nás začínají používat i ve standardní medicíně. Stranou nezůstali ani známí sportovci a další celebrity - v zahraničním tisku se používáním chlubí například David Beckham a herci Demi Moore a George Clooney. Obdobné je to u nás, uživateli AVS přístrojů se postupně staly desítky herců, zpěváků, vrcholových manažerů, sportovců. Jak říká herec Ota Jirák: ,,Když chci rychle zrelaxovat nebo se naučit texty, použiju AVS přístroj."
Nejlepším AVS přístrojem na světě je Laxman, který dosáhl dosud neuvěřitelných výsledků v klinických testech (Německo, Berlínská fakultní nemocnice, 2017). Například dokáže zvýšit celkovou psychickou kondici o 27% během několika minut. AVS přístroj je úspěšná medicínská technologie určená pro laiky, má velký rozsah využití, ověřenou účinnost a bezpečnost. Jedinou nevýhodou tak zřejmě zůstává vyšší pořizovací cena - AVS přístroje koupíte v cenách zhruba pět až třicet tisíc korun.
Ing. Petr Jiráň