Bez operace. Obézním diabetikům může pomoci laserový zásah

Zdraví
25. 5. 2017 17:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Obézním pacientům s cukrovkou druhého typu by mohl pomoci laserový zásah v tenkém střevě. Endoskopický zákrok bez nutnosti operace bude testovat pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), první pacienti by ho mohli podstoupit za několik týdnů. V pilotním projektu to bude asi 100 až 150 lidí, řekl na dnešní tiskové konferenci k nové metodě léčby ředitel IKEM Aleš Herman. Typem cukrovky, která souvisí s nezdravým životním stylem, trpí v Česku asi 780 tisíc lidí.

Metoda počítá s tím, že laser zavedený přes jícen a žaludek zlikviduje část nervových buněk ve dvanáctníku. "Tento začátek tenkého střeva funguje jako takový druhý jazyk. Buňky v něm mají analyzovat obsah, který tam ze žaludku přijde, a podle jejich signálů se metabolismus nastaví," vysvětlil vedoucí lékař projektu, gastroenterolog IKEM Marek Beneš.

Dvanáctník pak nereaguje a tělo si myslí, že člověk potravu nepřijímá. "Začne vyplavovat zásoby, zbavovat se cukru, protože si myslí, že člověk trpí," doplnil. Postupně to vede ke zhubnutí a zlepšení cukrovky. Pacient ale podle Beneše nevyhladoví, tělo má další mechanismy, které příjem potravy vyhodnocují.

Zákrok byl otestovaný v Izraeli na 27 pacientech, žádné komplikace se nevyskytly. IKEM bude spolu s dalšími dvěma izraelskými pracovišti a jedním ve Španělsku mezi prvními, kde se bude testovat. Pilotní studii platí izraelská firma, která ho vymyslela. Pacienty - počítá se se 100 až 150 - bude IKEM přijímat tři roky. Musí mít nadváhu či obezitu a neléčit se inzulinem, další podmínky IKEM zveřejní na webu.

Přesné počty pacientů s cukrovkou druhého typu v Česku nejsou známé. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2015 jich bylo léčených kolem 786 tisíc. Dalších až 300 tisíc zatím nemusí o své nemoci vědět. Podle odhadů odborníků bude v roce 2035 trpět diabetem každý desátý Čech. Jenom asi pět procent z nich má vrozenou cukrovku prvního typu.

Léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů na zdravotnictví. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu pojištěnců, v roce 2015 za léčbu cukrovky vydala 6,5 miliardy korun, což je meziročně zhruba o 280 milionů korun více. Česká průmyslová a zdravotní pojišťovna, která je s 1,23 milionu pojištěnců třetí největší na tuzemském trhu, vynaložila na léčbu diabetiků asi 780 milionů, o 63 milionů více než předchozí rok.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , victoreus

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ