Americké město New York stupňuje boj proti kouření. Starosta města Bill de Blasio podepsal nový soubor protikuřáckých zákonů, který zahrnuje mimo jiné zvýšení minimální ceny krabičky cigaret na 13 dolarů (zhruba 284 korun) z nynějších 10,50 dolaru. Podle úřadů se tak New York stane nejdražším místem pro nákup cigaret ve Spojených státech.
Nová minimální cena vstoupí v platnost v červnu příštího roku. Odpůrci zvyšování cen tabákových výrobků nicméně varují, že řada kuřáků v důsledku zdražení začne nakupovat nezdaněné cigarety na černém trhu.
New York v rámci nových protikuřáckých zákonů rovněž o polovinu sníží počet licencí pro maloobchodní prodej tabákových výrobků. V současnosti má takovouto licenci kolem 8300 podniků.
Podíl kuřáků v New Yorku v roce 2015 činil 14,3 procenta ve srovnání s 21,5 procenta v roce 2002. Úřady doufají, že do roku 2020 klesne na 12 procent. "Tyto nové zákony nejenže sníží počet kuřáků v našem městě, ale také zachrání životy," prohlásil starosta.