Bolavá záda spíše od pásu než z kanceláře. Průmyslová výroba odlehčuje a zlepšuje podmínky pro zaměstnance

Zdraví
11. 4. 2022 15:02
Bolest zad při sedavém zaměstnání (ilustrační foto).
Bolest zad při sedavém zaměstnání (ilustrační foto).

Bolesti a úrazy zad patří nejčastějším zdravotním potížím u zaměstnanců. Každá třetí neschopenka vydaná v Česku, je právě kvůli problémům se zády. Od ledna příštího roku se přitom chystá změna, která se týká hlavně fyzicky namáhavých zaměstnání. Těžké poškození bederní páteře totiž rozšíří seznam nemocí z povolání. Podle odborníků půjde o ukazatel toho, která zaměstnání jsou pro zdraví zad pracovníků nejrizikovější, což by mělo vést k preventivním krokům ze stran zaměstnavatelů. Už nyní však například v průmyslu roste zájem o zvyšování ergonomie na pracovišti.

"Nová nemoc z povolání se bude týkat pracovníků ve stavebnictví, při dobývání surovin, v průmyslu, ve zdravotnictví, pokud dochází ke zvedání pacientů a k vysoké zátěži páteře. Bylo totiž vědecky prokázáno, že manipulace s břemeny a/nebo rotace trupu po určitou část pracovní směny zvyšuje riziko vzniku poškození bederní páteře, tím více pochopitelně kombinace obou těchto faktorů. Nebudou odškodňováni pracovníci se sedavým zaměstnáním," říká MUDr. Daniela Pelclová z Kliniky pracovního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Pro to, aby bylo zaměstnanci uznáno odškodnění, musí být splněno několik předpokladů současně. Obtíže v oblasti bederní páteře musí vyšetřit a posoudit neurolog jako těžké chronické onemocnění bederní páteře a jednoznačně vyloučit jiné diagnózy.

Musí být také splněna závažnost onemocnění v bodech tabulky neurologického nálezu pro konkrétní věkovou skupinu. "Závažný nález na bederní páteři je objektivizován také vyšetřením pomocí magnetické rezonance. Musí být splněna závažnost onemocnění v bodech tabulky pro konkrétní věkovou skupinu. Pracovní podmínky každého pacienta zhodnotí měřením na pracovišti příslušná hygienická stanice jako vysoce zatěžující (při zohlednění věku, výšky a hmotnosti pracovníka)," říká MUDr. Daniela Pelclová.

Podle ní má uznání nemoci z povolání výrazný preventivní charakter, upozorní na pracovní místa a činnosti, které k takovým postižením vedou, což směřuje k preventivním intervencím a konečně k poklesu počtu těchto onemocnění. Svědčí o tom i počty těchto onemocnění v zemích, kde se již roky hlásí a odškodňují, včetně Slovenska a Německa. V Česku můžeme preventivní tendence sledovat už nyní, například v průmyslu, který se stále více vydává cestou tzv. štíhlé výroby, která počítá s vysokou flexibilitou pracovního prostředí a jeho ergonomickým uzpůsobením

David Jedlička z firmy Beewatec, která vyrábí vybavení pro průmyslovou výrobu a logistiku na bázi lehké stavebnicové konstrukce trubek, poukazuje na to, že mezi českými průmyslovými závody roste zájem o flexibilně nastavitelné vybavení s vysokou mírou ergonomie. Průmysl tak ustupuje od svářeného vybavení, které neumožňuje konfigurovatelnost a nastavitelnost ze strany uživatele. Tímto směrem se už vydaly velké firmy jako Foxconn, Assa Abloy, Pepperl+Fuchs Manufacturing nebo automobilky Škoda Auto, Volkswagen a Jaguar Land Rover, kam Beewatec dodává své materiály.

"Naše konstrukce jsou o hodně lehčí než klasické svařované typy konstrukcí. Například je extrémní rozdíl, jestli člověk tlačí vozík, jenž váží 100 kg, nebo jenom 50 kg," říká David Jedlička z Beewatec a připouští, že klienti řeší ergonomii pracoviště stále více - například pracovní stoly s vlastním nastavením výšky.

Pozitivní vliv na ergonomii práce přiznávají i sami klienti a jejich zaměstnanci. "Implementovali jsme výrobu na vozících a tím jsme elimininovali zvedání a přesun materiálu na výrobních linkách. Flexibilní konstrukce hardwaru nám umožnila umístit materiál v dosahu jedné ruky, díky čemuž jsme eliminovali neefektivní pohyby operátorů. Kombinace trubkového systému a příslušenství umožnuje implementaci zvedacího systému a tím si operátor vždy nastaví ergonomickou výšku, jakou potřebuje ke své práci. Nejdůležitější je pro nás pozitivní zpětná vazba od operátorů," podotýká Petr Říčař z firmy Assa Abloy, pro kterou je firma Beewatec hlavním dodavatelem vybavení.

"Původní vychystávací vozíky, které byly léta používány, měly k ergonomii velmi daleko. Ve většině případů je používaly ženy. Nové vozíky od firmy Beewatec jsou navrženy a zkonstruovány tak, aby byly pokud možno co nejlehčí a ergonomicky vyhovující pro práci žen v našem skladu. Díky této inovaci jsme schopny vykonávat svoji práci s lehkostí i přesto, že se produktivní věk stále prodlužuje," říká Vendula Těšinová, operátorka skladu z firmy Pepperl+Fuchs Manufacturing.

Autor: - red -Foto: , deposithphotos/AndreyPopov

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ