Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové lékaři jako první v ČR odoperovali několik pacientů s plicními nádory metodou takzvané uniportální videotorakospie (VATS), která je pro pacienty šetrnější než dosud používané postupy.
"Při použití této metody lékaři do těla pacienta provedou pouze jeden malý řez, kterým zavedou kameru a současně provádějí operaci," uvedl Jakub Sochor z hradecké fakultní nemocnice.
Nemocnice plánuje v operacích touto metodou pokračovat. Lékaři předpokládají, že ji použijí až u několika desítek pacientů ročně. "Jedním takzvaným portem jsme schopni z těla pacientů například vyjmout menší nádory v prvním a druhém stadiu nádorové nemoci do velikosti až pět centimetrů," řekl zástupce přednosty kardiochirurgické kliniky pro hrudní chirurgii fakultní nemocnice Ivo Hanke.
U starších metod lékaři používali pro vstup do těla několik otvorů, při dříve používaných klasických operacích se dělal jeden až 30 centimetrů dlouhý řez. "Zaváděná metoda znamená pro pacienty menší trauma a přináší jim rychlejší rekonvalescenci. Metoda je díky své šetrnosti, snížení rizika vhodná také pro starší pacienty, lékaři již operovali několik nemocných s nádory starších sedmdesáti let," uvedl Sochor.
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se 26. až 27. října uskuteční sympozium zaměřené na tuto metodu, přednášejícím bude i průkopník této metody Diego Gonzales Rivas, který první operaci provedl v roce 2010. "Hlavním cílem sympozia je získání a výměna zkušeností, informací, tipů a triků u jednotlivých postupů vztahujících se především k uniportální VATS," uvedl Hanke. Semináře se zúčastní zhruba čtyři desítky lékařů z ČR i z okolních zemí. Součástí sympozia bude také přímý přenos dvou operací.