Cholerou se v Iráku za poslední měsíc nakazilo už 1800 lidí

Zdraví
21. 10. 2015 11:01
Cholera se šíří kontaminovanou vodou a jídlem.
Cholera se šíří kontaminovanou vodou a jídlem.

V Iráku se od září nakazilo cholerou 1800 lidí. Nemoc, na niž od té doby zemřelo šest osob, se šíří hlavně provinciemi ležícími podél řeky Eufrat. Podle iráckého ministerstva zdravotnictví jsou nejpostiženější provincie Bagdád a Babylon: v každé je asi pět set nemocných.

Čtyři oběti zemřely poblíž města Abú Ghrajb, které leží západně od Bagdádu. První nakažené osoby jsou hlášeny také ze severních kurdských provincií Irbíl a Dahúk, ale několik z nich tam přijelo z centra země, kde je situace nejhorší.

Za epidemii v Iráku podle úřadů může znečištěná voda v řece Eufrat.

Naposledy cholera postihla v roce 2012 irácký Kurdistán; tehdy na ni zemřely čtyři osoby.

Cholera se projevuje průjmem a dehydratací. Inkubační doba je od dvou do pěti dní. Šíří se kontaminovanou vodou a jídlem a podle úřadů je za současnou epidemií znečištěná voda v Eufratu. Lidé ji používají k zalévání i pití.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Jak jsme na tom? Čechům chybí vápník, hořčík a železo. A moc solíme

Zdraví
15. 9. 2025
ilustrační foto

Ebola v Kongu dvojnásobně sílí. WHO posílá první stovky vakcín

Zdraví
12. 9. 2025
ilustrační foto

Leishmanióza. Vážná přenosná nemoc je u českých koní. Lidi i zabíjí

Zdraví
12. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ