Za zdravotní problémy na dovolené zaplatí průměrný český turista okolo 11 tisíc korun. Při vážném zranění se však platba může vyšplhat až do výše několika milionů korun. Co by mělo zahrnovat zdravotní pojištění, které bude krýt i takové případy? Jak postupovat, když se stane nehoda? A co dělat, když chce lékař v zahraničí zaplatit v hotovosti? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v novém zdravotním seriálu on-line deníku TÝDEN.CZ.
Měla to být nezapomenutelná dovolená v Mexiku, ale stačil jeden skok do bazénu a mladá žena musela být převezena s těžkou frakturou páteře do nemocnice v hlavním městě. "Byla operována na neurochirurgickém oddělení, ale bylo nutné zajistit, co nejrychlejší převoz pacientky do Česka. Jediná možná varinata byla vzhledem k jejímu stavu letecká ambulance," popisuje mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.
Co musí obsahovat pojištění
Spolu s prací lékařů, převozem sanitkou a leteckou ambulancí se účet za ošetření vyšplhal k částce převyšující tři miliony korun. Podle Kotyrové nejsou podobné příběhy výjimkou: "Každoročně se s takovými případy setkáváme. V této chvíli už nelze hovořit o poškozené dovolené. Pokud člověk není správně pojištěn, finanční důsledky ho omezí dlouhodobě."
Základem každého cestovního pojištění by proto mělo být pojištění léčebných výloh se sjednaným limitem plněním v minimální výši 1,5 milionu korun. Díky tomu pojišťovna hradí ambulantní ošetření, operacem, léky, hospitalizaci či převoz. Důležité je i pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu na zdraví druhé osoby (s minimálním limitem 1 milion korun) a majetku (s minimálním limitem 500 tisíc korun).
Když chce doktor peníze
"Není moudré spoléhat jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění. Může se totiž jednat o vysoké náklady a nemůžete využít služeb asistenční služby," varuje Kotyrová. Pokud se totiž skutečně stane nějaká nehoda či úraz, měl by pacient nejprve kontaktovat asistenční službu. Operátorky ho nasměrují k nejbližšímu smluvnímu lékaři, doporučí další postup, sjednají konzultaci českého odborníka a pomohou při jazykové bariéře. "Zároveň zajistí, že lékař nevyúčtuje náklady na zákroky, které neprovedl nebo pacientovi nenaordinuje léčbu, kterou pojišťovna v rámci pojistných podmínek neuhradí," vyjmenovává Kotyrová.
V zahraničí se však čeští pacienti mohou setkat i se situací, ve které bude lékař požadovat uhradit zákrok hotově. Pokud skutečně zaplatíte v hotovosti, schovejte si doklady o platbě a účty předejte také pojišťovně. V opačném případě kontaktujte asistenční službu. "Ta může zprostředkovat finanční prostředky nebo se domluvit s lékařem na jiném způsobu financování, případně garantovat úhradu nákladů," tvrdí Kotyrová.
Průměrné náklady na léčbu v zahraničí: |
Zlomenina končetiny v Chorvatsku 50 000 Kč |
Srdeční příhoda v Německu 570 000 Kč |
Střevní problémy v Egyptě až 10 000 Kč |
Operace slepého střeva ve Francii 700 000 Kč |
Převoz leteckým speciálem 1 500 000 Kč |
Převoz sanitkou v Itálii 70 000 Kč |
Ošetření zubů v Tunisu 100 000 Kč |
Den hospitalizace v Rakousku 50 000 Kč |
Zlomenina nohy v USA 450 000 Kč |
Ošetření po útoku opice v Thajsku 60 000 Kč
Zdroj: Česká asociace pojišťoven |