Čtrnáctiletá Chilanka chce po prezidentce eutanazii

Zdraví
27. 2. 2015 12:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Chilská média v těchto dnech plní příběh čtrnáctileté dívky, která požádala prezidentku o povolení k asistované sebevraždě. Vláda žádost mladé Chilanky nemocné cystickou fibrózou zamítla, neboť tamní zákony eutanazii neumožňují.

Dlouhodobě hospitalizovaná Valentina Maureirová natočila na nemocničním lůžku emotivní videovzkaz, v němž prosí o schůzku s prezidentkou Michelle Bacheletovou. "Jsem unavená životem s touhle nemocí... Chci její souhlas, abych mohla dostat injekci, která mě uspí navždy," říká dívka. Její bratr prý na stejnou nemoc zemřel v šesti letech.



Mluvčí prezidentky známé svým liberálním přístupem k řadě společensky kontroverzních témat včetně potratů nemocné dívce vzkázal, že jí hlava státu vstříc nevyjde. "Je nemožné vyhnout se emocím... ale stejně nemožné je vyjít vstříc jejímu přání", neboť to neumožňují chilské zákony, uvedl Alvaro Elizade.

Cystická fibróza je smrtelná dědičná nemoc postihující hlavně dýchací a trávicí soustavu. Maureirová byla přijata do nemocnice v metropoli Santiagu koncem ledna a podle vyjádření lékařů se její stav od té doby zlepšil.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ